мигранти

Околу 900 мигранти во БиХ Новата година ќе ја дочекаат на ливада

Советот на министри на Босна и Херцеговина денеска побара од властите во Унско-санскиот кантон да дозволат повторно отворање на поранешниот прифатен центар во Бихаќ во кој повремено би се сместиле мигрантите од кампот Липа, што беше затвор
Read more

На граничниот премин „Богородица“ откриени 15 мигранти од Авганистан

Царински службеници вчера во товарно возило на граничниот премин „Богородица“ пронашле 15 илегални мигранти од Авганистан, од кои пет деца.
Read more

Во товарно возило на преминот Богорoдица откриени 12 илегални мигранти

На граничниот премин Богородица вчера во товарно возило со црногорски национални ознаки се откриени 12 мигранти, шест од Сирија и шест од Авганистан, меѓу кои и едно дете.
Read more

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Земјите од Европската Унија кои се најтешко погодени од пристигнувањето на стотици илјади илегални мигранти во текот на изминатите пет години денеска изразија загриженост дека новите предлози за обнова на системот за азил на ЕУ ќе продолжа
Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Напаѓачот со нож во базиликата Нотр Дам во Ница е 21-годишен Тунижанец по име Брахим Ауисауи.
Read more

Полицијата спречи нелегален влез на 252 мигранти

Во рамки на оперативната акција „Рефлекс“, полициски службеници од повеќе организациски единици на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спречија влез на 252 лица-мигранти долж граничната линија со Грција, Бугарија
Read more

Во возило во Куманово откриени 21 мигрант, од нив 10 малолетници

Полицијата во Куманово рано утрово во возило со штипски регистарски ознаки пронашле 21 мигрант, од кои 10 биле малолетници. Штипјанецот кој управувал со возилото е приведен.
Read more
play_arrow

Изгоре голем дел од бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби во текот на ноќта во Морија, најголемиот бегалски камп во Грција, на островот Лезбос, според првичните информации, изгоре голем дел од центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти и околните шатори во кој се сме
Read more

Двајца мигранти загинаа откако автомобил удри во полициско товарно возило

Скопје, 17 август 2020 (МИА) – Двајца миранти од Сирија починале, а неколу други се потешко повредени откако синоќа патничко возило „Ауди Q7“, со скопски регистарски ознаки, удрило во запрено товарно полициско возило, на магистралниот пат
Read more

Откриени 80 мигранти во камион на патот Неготино-Градско

Во товарно возило Mercedes 911 вчера на регионалниот пат Неготино-Градско, кај стариот мотел „Градско“, полициски службеници откриле 80 мигранти од кои 79 од Пакистан и еден од Еритреја.
Read more

Пронајдени 25 мигранти во товарно возило на автопатот Штип - Свети Николе

Полициски службеници пронајдоа 25 мигранти во товарно возило на автопатот Штип - Свети Николе.
Read more

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на вчерашниот ден во два одвоени случаи пронашла вкупно 148 лица мигранти сокриени во товарни возила.
Read more
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more