протеини

Три најдобри протеини за здравo срце

Како што старееме, одржувањето на здравјето на срцето станува сè поважно.
Read more

Тајна состојка помага да го удвоите внесот на протеини и побрзо да изгубите килограми

Вклучувањето на вистинските хранливи материи во вашата исхрана за да бидете сигурни дека јадете балансирани оброци е од суштинско значење за вашето целокупно здравје, особено ако вашата цел е губење на тежината.
Read more
filter

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Многу традиционални опции за појадок, како што се тост, житарици и разни печива се богати со јаглехидрати, а имаат малку протеини.
Read more

Најдобрите замени за месо: Здрави протеини од растително потекло

Главниот мит и заблуда во вегетаријанската исхрана е дека растителните протеини не се толку хранливи и корисни како оние од животинско потекло.
Read more

Личен тренер откри колку протеини дневно треба да внесуваме за успешно слабеење

Протеините се есенцијални хранливи материи кои играат клучна улога во одржувањето на различни телесни функции, вклучувајќи опоравување на мускулите, здрав метаболизам и чувство на ситост.
Read more

Билдери внимавајте: Премногу протеини ги оштетуваат артериите

Протеинските шејкови се еликсир за многу бодибилдери и рекреативци кои сакаат да ги зајакнат или тонираат мускулите и да ја обликуваат фигурата во теретана, бидејќи на телото му се потребни протеини за обновување
Read more

Најчестата грешка што ја правиме кога почнуваме да јадеме повеќе протеини

Многу луѓе го зголемуваат внесот на протеини за да добијат повеќе од 30, 40, дури и 50 грама во секој оброк.
Read more

Пет предупредувачки знаци дека не јадете доволно протеини

Не е тајна дека протеинот е суштинска хранлива материја за градење мускулна маса, поддршка на здраво управување со тежината и зајакнување на имунолошкиот систем.
Read more

Шест симптоми кои укажуваат на недостаток од протеини во исхраната

Протеините се многу важни за нормално функционирање на нашето тело. Тие се градежни блокови на нашите мускули, кожа, ензими и хормони и играат важна улога во сите живи клетки во телото.
Read more

Пет знаци кои покажуваат дека имате недостаток на протеини

Протеините се суштински дел од нашата исхрана бидејќи играат витална улога во одржувањето на мускулната сила, заздравувањето на раните, создавањето нови клетки и обновувањето на старите.
Read more

Симптоми кои покажуваат дека ви недостасуваат протеини

Веројатно не сте ги поврзале следните симптоми со недостаток на протеини, но тие може да бидат причина за лошата состојба на вашата коса, кожа или нокти.
Read more

Прекумерното јадење протеини може да предизвика сериозни проблеми

Протеините се суштински дел од здравата исхрана. Тие помагаат во градењето и обновувањето на мускулите, органите и коските.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more