возачка дозвола

Фудбалерот на Њукасл размислува за иднината: Положи за возачка за камион

Мет Ричи со години е стандарден првотимец на Њукасл, а англиските медиуми и навивачите на „Страчките“ се шегуваат со него дека од ова лето, кога му истекува договорот со „Црно-белите“, може да почне да го вози клупскиот автобус.
Read more

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Предлогот за нови правила за возачки дозволи се расправаше во Европскиот парламент.
Read more

Здружение на млади правници: Државата од 2019 не смеела да издава лични документи со Република Македонија

Од стапување на сила на Амандманот XXXIII на Уставот, на 12 февруари 2019 година, државата не смеела да издава документи со поранешното име, велат од Македонското здружение на млади правници.
Read more
play_arrow

Битиќи: Возачките и сообраќајните ќе бидат бесплатни, иселениците нема да плаќаат за патните листови

Вицепремиерот Фатмир Битиќи информира дека на денешната владина седница било донесена одлука возачките и сообраќајните дозволи кои треба предвремено да се сменат да бидат без надомест.
Read more

Возачките дозволи без Северна ќе важат до крајот на годината

Собранието попладнево ги усвои законските измени на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, со што возачките дозволи со старото име на државата, Република Македонија, ќе важат до 31 декември.
Read more

Пендаровски: Ќе се донесат измени на законот возачките дозволи да важат уште 10 месеци

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во изјава за медиумите рече дека ќе се продолжи важноста на возачките дозволи за 10 месеци.
Read more

Тошковски: Не е научна фантастика, со пермутација на 4 бројки во законите може да се смени важноста на документите

Техничкиот министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, преку медиумите ги извести граѓаните дека утринава до Владата поднел измени за две законски решенија.
Read more

Oд среда, без нова возачка дозвола, исто како да ја немате

Read more

ЕУ сака да воведе дигитални возачки дозволи

Европската комисија презентираше низа предлози поврзани со возењето, а еден од нив е и воведување дигитална возачка дозвола.
Read more

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска соопшти дека Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more