Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Пациенти кои оздравеле од COVID-19 пријавиле дека со недели, па и месеци по оздравувањето уште чувствуваат тешки последици и тегоби од болеста.

Хроничен умор, потешкотии во дишењето, болки во мускулите, поспаност по цел ден и вложување огромен напор за качување по скали, се дел од овие последици.

Истражувањето што го спроведоа лекари од клиниката Џемели во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, испитувале 150 пациенти кои ја прележале заразата со коронавирусот, објави Europe Today.

Од испитаниците, 87 потврдиле дека имаат најмалку еден од пост-ковид симптомите, а најчесто умор и проблеми со дишењето, а некои пријавиле и психолошки проблеми – одреден број пациенти по оздравувањето покажале знаци на посттрауматски стрес.

Речиси сите испитаници имале проблеми со апетитот и намалена мускулна маса.

„COVID-19 е нова болест и засега ги знаеме симптомите, но малку се знае за последиците и токму затоа го спроведовме ова истражување кое сметаме дека е многу важно“, вели д-р Карфи.

Докторите истакнуваат дека многу позитивен резултат од истражувањето е што се покажало дека болеста не оставила трајни последици на белите дробови, црниот дроб, очите и срцето кај пациентите.

На пациентите им се препорачува по оздравувањето да прават редовни прегледи на внатрешните органи и да побараат психолошка помош ако им е потребно.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе