Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Порталот Live Science објави интересна листа на најдолговечни животни во светот.

За разлика од луѓето, за кои научниците тврдат дека можат да живеат меѓу 120 и 150 години, некои животни живеат стотици години, па дури и илјадници.

Најголемите рекордери се наоѓаат во светските океани и други водни тела. Во продолжение ви претставуваме пет животни кои се на самиот врв на листата.

5. Исландска школка

Исландската школка, или Arctica Islandica, живее на северот на Атлантскиот Океан, а научниците тврдат дека може да живее подолго од 500 години. Најстарата исландска школка пронајдена е школката Минг, стара 507 години и го добила името по кинеската династија Минг бидејќи се родила за време на таа династија.

4. Црн корал

Иако на почетокот изгледаат како подводни карпи или растенија, коралите се всушност колонии на безрбетниците полипи. Овие полипи може да се репродуцираат сексуално или асексуално. Најдолговечни се длабокоморските црни корали, кои живеат во тропските мориња. Најстарите примероци на црн корал се пронајдени на Хаваи, а се датирани на 4.265 години.

3. Стаклести сунѓери

Слично на коралите, сунѓерите се исто така колонии на животни. Најдолговечните сунѓери се стаклестите сунѓери, кои живеат во длабоките океани. Еден од најстарите примероци припаѓал на видот Morohaphis chuni и бил стар околу 11 илјади години.

2. Бесмртна медуза

Бесмртната медуза или Turritopsis dohrnii, која живее во Средоземното Море, може да живее вечно. Овој тип на медуза е познат по тоа што може да се претвори во полип кога е неухранета или кога се чувствува загрозена, а потоа повторно да се претвори во медуза. Иако бесмртните медузи не можат да умрат од старост, нивната големина од 4,5 милиметри не им дозволува да живеат долго бидејќи често ги јадат рибите и другите организми.

1. Хидра

Хидрите се мали животни од родот светулки, кои исто така се сметаат за бесмртни. Хидрите имаат способност да се регенерираат, што значи дека нивните матични клетки постојано се делат за да ги заменат оштетените клетки. Иако не стареат, хидрите сепак се мета на разни предатори и болести, но под поволни услови би можеле да живеат вечно.

Тагови
реклама

Вести

7 најнеобични факти што ги знаеме за Јупитер

Read more

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Read more

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Read more

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

7 најнеобични факти што ги знаеме за Јупитер

Читај повеќе

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе