Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Лекарите советуваат дека во летниот период, освен вода, треба да пиете и изотонични пијалаци за да избегнете дехидрација.

Изотоничните пијалаци, или популарно наречените „спортски“ пијалаци, содржат 40-80 грама јаглени хидрати на литар. Се смета дека овие видови на пијалаци се најефективниот начин за рехидратација за време и после вежбање, но и за време на екстремни горештини.

Изотоничните пијалаци содржат две главни состојки: јаглехидрати кои обезбедуваат „гориво“ за работа на мускулите, како и натриум, односно сол. Малата количина на натриум помага за забрзување на рехидратацијата, одржува рамнотежа на течности и ги заменува солите изгубени со потење.

Ако пијалакот се опишува како изотоничен, тоа значи дека содржи слични концентрации на сол и шеќер како во човечкото тело. Со други зборови, ќе содржи помеѓу 6 и 8% јаглени хидрати (шеќер). Изотонични пијалаци можете да направите сами дома.

Овошна опција

Потребни состојки:

 • 250 ml вистински овошен сок
 • 250 ml вода
 • прстофат сол

Соединете ги сите состојки, добро измешајте и изладете. При изборот на сок, важно е да не се користи пијалак направен од разредено овошје. Може да земете вистински, стопроцентен сок од портокал.

Мохито

Потребни состојки:

 • сок од половина лимета, околу 20 ml
 • 150 ml сок од јаболко
 • 330 ml вода
 • 1 лажица мед или кафеав шеќер
 • 4 до 6 листови нане
 • прстофат сол

Прво измешајте ги шеќерот/медот и нането, но не кршете ги листовите нане. Потоа додадете сок од јаболко и вода. Сè добро измешајте и изладете, така што напитокот ќе биде готов за пиење. Оваа опција не е толку евтина како претходната, но е вистински поздрава и побогата по вкус алтернатива.

Лимон и ѓумбир

Потребни состојки:

 • 44 ml сок од лимон
 • парче суров ѓумбир
 • 450 ml вода
 • 3 лажици мед

Додадете неколку тенки парчиња ѓумбир во голема шолја зовриена вода и оставете го да отстои додека ѓумбирот не го ослободи својот вкус. Отстранете ги парчињата ѓумбир и исцедете го лимонот, а потоа измешајте го медот. Оставете го прво да се излади на собна температура, а потоа изладете го во фрижидер.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Колач со кајсии и јогурт

Read more

Пржени лепчиња на поинаков начин - за помалку впиено масло

Read more

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Read more
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
 • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
 • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе