Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Поранешниот долгогодишен претседател на Олимпискиот комитет на Бразил, Карлус Артур Нузман, е осуден на казна затвор од 30 години и 11 месеци поради корупциски активности при изборот на Рио де Жанеиро за домаќин на Олимписките игри во 2016 година.

Нузман (79), кој повеќе од две децении беше на чело на Бразилскиот олимписки комитет, е прогласен за виновен по сите точки од обвинението за корупција, злосторничко здружување, перење пари и даночно затајување.

Во истата постапка на затворски казни се осудени и поранешниот гувернер на Рио де Жaнеиро, Сержиу Кабрал, бизнисменот Артус Суарис и главниот оперативец во Организацискиот комитет за Игрите 2016, Леонарду Грунер.

Истражителите утврдиле дека тројцата, заедно со Нузман, биле здружени во процесот на подмитување на поранешниот претседател на Меѓунардоната атлетска федерација (ИААФ), Сенегалецот Ламин Џак и неговиот син Папа Џак, кои посредувале во купувањето гласови за изборот на Рио за домаќин на Игрите 2016.

Францускиот весник Le Monde објави резултати од истрагата со која е утврдено дека членови на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) биле поткупени три денa пред гласањето во кое Рио ги победи Чикаго, Мадрид и Токио. 

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Останати спортови

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Read more

Не се сликајте со Русите - Украина ги предупреди своите олимпијци

Read more

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Read more

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Read more
 

Спорт

Откриено зошто Роналдо го блокирал Transfermarkt на Instagram

Читај повеќе

Еспортот стана официјален спорт во земјава

Читај повеќе
  • play_arrow

Боливија - ракометен рекордер по неверојатни порази

Читај повеќе

Дресот на Баерн најкупуван во 2021, на ПСЖ само 9-ти

Читај повеќе

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Читај повеќе

Скалони: Меси ми се довери дека ковидот силно го удрил

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас

Читај повеќе

Нови ковид правила во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Медведев со голем пресврт обезбеди полуфинале на Австралија опен

Читај повеќе