Трите најчести причини зошто жените изневеруваат

Прекршувањето на верноста подеднакво преовладува и кај мажите и кај жените, митот дека мажите повеќе изневеруваат е далечно минато. Но, за разлика од нив, жените не се впуштаат многу лесно во неверство и потребни се навистина неколку клучни работи за да се одлучат за тој чекор.

Кои се најчестите причини поради кои жената ќе легне во кревет со друг маж, иако има партнер?

1. Нема доволно секс

Ниту една жена не сака на партнерот да му биде цимерка и дадилка. Ако партнерот често не е дома и жената често е сама дома, може да се јави фрустрација кај жената. Може да се појави емоцинално незадоволство предизвикано од неисполнета желба за допири, прегратки, бакнежи, интимен однос, оргазам.

Во ваков случај, жената често се одлучува на разговор со партнерот, но можеби нема отворено да му каже што ѝ недостига.

2. Сексот е ладен и себичен

Не е тајна дека по некое време сексот во подолга врска се претвора во рутина. Токму затоа постојано треба да се внесува свежина во врската. Затоа и запознавањето на исклучително привлечен маж кој флертува може жената ја да инспирира за прељуба.

Но, пред да дојде до тоа, жената со нејзините постапки ќе му даде до знаење на партнерот што ѝ недостига. Ќе флертува со него, но нема да биде задоволна ако сексот остане ист, ладен и себичен.

3. Сексот е супер, ама фали нешто друго

Многу мажи добро го познаваат сопственото тело и телото на партнерката и интимниот однос често завршува со обострано задоволство. Меѓутоа, на ниту една жена добриот секс не ѝ е показател дека е сакана, посакувана. Неретко ваквите партнери се фалат со нивните љубовни вештини, но не покажуваат доволно почит кон партнерката, а понекогаш и ја понижуваат пред други луѓе.

Тогаш жената се чувствува несигурно и е желна за внимание и почит. Мажот кој тоа ќе ѝ го даде е повеќе посакуван од партнер со кој има добар секс, но нема љубов.

Тагови
реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Љубов и секс

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Read more

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе