Тројца руски космонаути безбедно се вратија од вселената

Руските космонаути Олег Артемјев, Сергеј Корсаков и Денис Матвеев безбедно слетаа на Земјата откако минаа 195 дена на Меѓународната вселенска станица.

Вселенската капсула „Сојуз“ слета во степите во средишниот дел на Казахстан, потврдија и  американската вселенска агенција НАСА. Во средата, Артемјев ѝ ја предаде командата на МВС на италијанската астронаутка Саманта Кристофорети, која стана првата Европејка што ја презела таа улога.

Астронаутите Боб Хајнс, Кјел Линдгрен и Џесика Воткинс се со неа на Станицата. Минатата недела им се придружија космонаутите Сергеј Прокопиев и Дмитири Петелин од Роскосмос, како и Френк Рубио од НАСА.

Новиот екипаж на Crew-5, составен од командантката Никол Аунапу-Ман и нејзиниот колега од НАСА, Џош Касада, јапонскиот астронаут Коичи Ваката и Русинката Ана Кикина треба да пристигнат во текот на следната седмица.

Remote video URL
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе