Вердер избори опстанок во Бундеслигата

Тимот од Бремен во двата бараж натпревари одигра нерешено со второлигашот Хајденхајм, но поради правилото за гол на гости излезе како победник од дуелот и избегна испаѓање.

Вердер заврши трет од позади на Бундеслигата и се соочи со два натпревара кои значеа опстанок или испаѓање. За противник го имаше тимот на Хајденхајм кој заврши третопласиран во 2.Бундеслига и имаше за цел првпат да се избори за пласман во најдобрата германска лига.

Откако првиот натпревар во Бремен заврши без голови, синоќешниот реванш беше тотално спротивен. Уште во 3. минута домаќините си го урнаа сонот откако Норман Тојекауф ја затресе сопствената мрежа упатувајќи удар со кој веројатно сакаше да ја расчисти опасноста.

Надеж за Хајденхајм донесе Тим Клајндинст кој на 5 минути до крајот израмни на 1:1. Но, домаќините наместо да постигнат гол за водство, примија гол откако во 4. минута од надополнувањето Лудвиг Аугустинсон донесе опстанок за Вердер. Некоја минута подоцна Клајндинст од белата точка ги постави конечните 2:2, реми кое за неговиот тим не значи ништо освен избегнат пораз.

Remote video URL

Со опстанокот Вердер останува клуб со најмногу сезони во Бундеслигата. За тимот од Бремен наредната сезона ќе биде вкупно 57, со што и натаму ќе има една повеќе од Баерн. Вердер само еднаш играл во втората лига, во сезоната 1980/81.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе