Вилијам и Хари му оддадоа почит на нивниот дедо, принцот Филип

Кајгана/МИА
/ 12.04.2021 / 18:23

Принцот Вилијам денеска му оддаде почит на неговиот дедо, принцот Филип, кој почина во петокот на 99-годишна возраст, опишувајќи го како „исклучителен“ човек, додека неговиот брат Хари го нарече својот дедо „човек на должност, со голема смисла за хумор“.

Кенсингтонската палата објави фотографија од принцот Филип, војводата од Единбург, како седи со синот на Вилијам, принцот Џорџ, снимена во Норфолк во 2015 година.

– Среќен сум не само што го имав неговиот пример за да ме води, туку и неговото постојано присуство додека станав возрасен – и во добри времиња и во најтешки денови, рече Вилијам.

Тој додаде дека е благодарен за неговата добрина кон Кејт, неговата сопруга и војвотката од Сасекс и за „посебните спомени“ што неговите деца ќе ги имаат за нивниот прадедо, како и за „палавата смисла за хумор“.

– Мојот дедо беше исклучителен човек и дел од исклучителна генерација. Ќе ми недостасува, но знам дека тој би сакал да продолжиме да живееме, додаде тој.

Принцот Хари го опиша својот дедо како „човек на должност, со силна смисла за хумор“.

Војводата од Сасекс, кој во саботата се врати од САД во Велика Британија за првпат откако ѝ сврте грб на монархијата, во соопштение го поздрави принцот Филип како „карпа на несомнена посветеност на nејзиното височество кралицата Елизабета Втора“.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Живот

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Read more

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Read more

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Read more

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе