Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Витаминот Д има важна улога во нашиот организам, а некои научници веруваат дека може да помогне заразените со SARS-CoV-2 да избегнат тешка клиничка слика. Други мислат дека е залудна надеж, односно бескорисен, пишува DW.

Резултати од студии на оваа тема сè уште нема, па останува да видиме што ќе покажат идните истражувања. Сепак, витаминот Д е во тренд. Нивото во организмот на витамин Д опаѓа и расте под влијание на сончевите зраци. Ако кожата впива доволно УВ-зраци, телото е способно само да го произведе. Преку исхрана може да се внесе само 10 до 20 проценти од потребниот витамин.

Анализа на Универзитетот во Хохенхајм сега ги поврза недостатокот на витамин Д, одредени заболувања и тешката клиничка слика среде зараза со коронавирусот.

„Постојат бројни индиции дека разни незаразни болести како висок крвен притисок, дијабетес, болести на кардиоваскуларниот систем и слично, се поврзани со ниското ниво на витамин Д. Таквите придружни заболувања, заедно со недостатокот од витамин Д го зголемуваат ризикот од тежок развој на COVID-19“, стои во анализата.

Во тек се истражувања за нивото на витамин Д во човечкиот организам и што укажува тоа.

„Нивото на витамин Д е добар показател доколку некој е болен. Но, не е повеќе од тоа“, вели ендокринологот Мартин Фаснахт од Универзитетската клиника во Вирцбург.

Според него, досегашните студии не потврдија дека витаминот Д има исцелителска функција. Во анализата на Универзитетот пишува дека кај заразените со коронавирусот веднаш било проверено нивото на витамин Д, со цел да се подигне ако е прениско, но Фаснахт не верува дека тоа би придонело за нешто. Тој потсетува дека се пропаднати сите досегашни клинички обиди да се промени текот на болеста со додавање на витамин Д.

Сепак, смета дека вреди да се проба, бидејќи никогаш не се знае.

„Не сакам да ја исклучам можноста кај одредени подгрупи на пациенти да дојде до подобрување со давање на витамин Д“, вели тој.

Сепак, во тек се бројни студии на оваа тема, па наскоро јавноста ќе дојде до цврсти и сигурни научни сознанија за поврзаноста на витаминот Д и коронавирусот.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе