коронавирус

play_arrow

Робот детектира и предупредува кој не носи маска

Pepper е робот кој преку камера детектира кој носи, а кон не носи маска. Тие што не носат добиваат опомена.
Read more

Србија: Од денеска задолжителен ПЦР тест за граѓаните на 5 соседни држави

Сите граѓани кои доаѓаат во Србија од територијата на Хрватска, Северна Македонија, Бугарија и Романија од денеска треба да имаат негативен тест за ПЦР, што не е постар од 48 часа, одлучи српскиот кризен штаб.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20.122.614 лица. Од нив починале 735.721, а оздравеле 12.969.895.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.334.768 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 577.848, а оздравеле 7.781.373 луѓе.
Read more

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Атина, 10 јули 2020 (МИА) – Откако Република Северна Македонија ги отвори границите, стотици грчки државјани, особено од северниот дел на Грција и преку граничниот премин Ники (Меџитлија), секојдневно ја посетуваа земјава за шопинг, прошет
Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Витаминот Д има важна улога во нашиот организам, а некои научници веруваат дека може да помогне заразените со SARS-CoV-2 да избегнат тешка клиничка слика. Други мислат дека е залудна надеж, односно бескорисен, пишува DW.
Read more

Словенија дозволи одржување меѓународни спортски натпревари и присуство на навивачи

Владата на Словенија одучи од денеска во земјата да бидат дозволени сите меѓународни спортски натпревари и тоа со присуство на публика, јави дописникот на МИА од Љубљана.
Read more

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив починале 359.532, а оздравеле 2.537.267.
Read more

Сè уште е рано за отворање на границите, вели Филипче

Сè уште е рано за отворање на границите кај нас. Сметам дека треба да помине уште еден период во кој ќе ги имплементираме нашите мерки на олабавување.
Read more

Литманен ја победи короната: Никогаш не ми било толку лошо

Најдобриот фудбалер во историјата на Финска и легенда на Ајакс, денес има 49 години и досега се бореше со коронавирусот откако се зарази пред неколку недели.
Read more

СЗО предупредува на ефикасноста на растенијата при лекување на COVID-19

Светска здравствена организација предупреди дека е потребно да се испита ефикасноста и нуспојавите од лековитите растенија, како што е сладок пелин (Artemisia annua), што се рекламира како потенцијален лек за COVID-19.
Read more

Кабина за дезинфекција на луѓе од коронавирус

Меѓународниот аеродром во Хонгконг започна тестирање на најнапредни системи за дезинфекција на луѓе од новиот коронавирус. На почетокот ќе се користи за вработените на аеродромот, но подоцна ќе се применува и на патниците.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more