Внимавајте, се снима: Со камери за надзор против COVID-19

Обемниот систем за видеонадзор во Кина се најде во првата борбена линија во обидите на земјата да го следи и контролира ширењењто на пандемијата со COVID-19.

Според официјалните статистики, бројот на нови потврдени случаи на дневно ниво во Кина драстично опадна – од илјадници на нула.

Во меѓувреме, сѐ повеќе земји ја разгледуваат можноста да ги користат системите за надзор како геолокатори и камери за да се справат со пандемијата.

Но, како всушност овие системи може да помогнат во зауздување на ширењето на болеста и кои се потенцијалните негативни страни?

реклама

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more

Нови видеа

play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Read more
play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more