Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Германската автомобилска групација Volkswagen најави дека ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновативен центар во кинескиот град Хефеи.

Центарот во Хефеи ќе ѝ помогне на компанијата да донесе технологии на кинескиот пазар за 30 отсто побрзо и да произведува целосно електрични возила, рече членот на управниот одбор на Volkswagen Group Кина, Ралф Брандштатер.

VW се подготвува да произведе во Кина два модела на брендот Volkswagen што ги развива во соработка со кинескиот партнер XPENG, соопштија од групацијата, додавајќи дека производството треба да започне во 2026 година.

На крајот на 2022 година, Volkswagen ја загуби „титулата“ на најпродаван бренд на автомобили во Кина, што ја понесе домашниот производител на електрични возила BYD.

Германската компанија најави голем број нови модели во електрификацијата на своето кинеско портфолио за да го врати изгубениот удел на најголемиот светски автомобилски пазар.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе