Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build во почетокот на месецов соопшти дека изминатите неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем.

Уште пред да бидат објавени официјални податоци, на кинескиот сајт Baidu неовластено се појавија слики и снимки што го покажуваат, наводно, дизајнот за оперативниот систем Windows 11, од почетниот екран до системскиот интерфејс.

URL

Новиот интерфејс, според она што „протече“ како информација, ќе биде сличен на оној што Microsoft го планираа за Windows 10X, пред да го откажат. Очигледно малку го сменија и така ќе биде на Windows 11.

Апликациите се наоѓаат во средината на таскбарот, што сега е доста поедноставено, а исто така ќе имаме ново Start копче и опција за брзо исклучување или рестартирање на уредот. Почетното мени е само поедноставено.

Исто така, ќе имаме заоблени рабови - на менијата, за File Explorer и апликациите. Во таскбарот ќе ја има апликацијата Windows Widgets.

Како што се очекуваше, ќе имаме и нов звук при стартување.

URL

Се очекува оперативниот систем Windows 11 да биде официјално претставен на 24 јуни.

Windows 10 ќе биде бесплатен една година (а за некои корисници дури и подолго), што е огромен пресврт од претходната стратегија за наплата на Microsoft за секое ново издание. Притоа, компанијата ги охрабрува корисниците да се префрлат од Windows 7 и 8, правејќи го Windows 10 поодржлива платформа за програмерите кои сакаа да градат модерни апликации.

Дали ви се допаѓа она што досега го видовте од Windows 11?

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Интернет

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Read more

Јапонија постави нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Tinder: Сè повеќе луѓе имаат помали очекувања во врската

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе