ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЗАПАДНА ГЕРМАНИЈА 1974

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

Филип Здравески
/ 07.07.2020 / 16:09

На денешен ден во далечната 1974 година се одигра едно од најинтересните финалиња во историјата на Мундијалите. Забрефтаните Холанѓани предводени од Јохан Кројф се соочија со домаќинот Западна Германија на Франц Бекенбауер.

Вкупно 75.200 гледачи го наполнија „Олимпија“ стадионот во Западен Берлин во финалето на јубилејното 10-то Светско првенство на ФИФА, прво од новата ера. Четири години претходно Бразил по трет пат го освои драгоцениот пехар и го задржа во трајна сопственост. Тогаш Купот на Жил Риме стана ФИФА Светски куп, а беше воведен и нов пехар, оној кој се доделува до ден денес.

Холанѓаните беа пријатно изненадување тоа лето. Во својата група го совладаа Уригвај со 2:0 и Бугарија со 4:1, а одиграа без голови со Шведска. Во втората фаза, исто така по групи, направија неверојатна серија победувајќи ги сите противници и тоа со вкупна гол-разлика од 8:0. Најмногу настрада Аргентина која загуби 4:0, а со по 2:0 беа поразени Источна Германија и актуелниот шампион Бразил.

Домашната репрезентација исто така беше убедлива, со таа разлика што претрпе еден неочекуван пораз и тоа од лутиот политички ривал Источна Германија со 0:1. Го победија Чиле 1:0, Австралија 3:0, а потоа Југославија 2:0, Шведска 4:2 и Полска 1:0.

Финалето ги спои германската машинерија со холандскиот тотален фудбал, нова тактика која мелеше сѐ пред себе. Уште во втората минута студен тиш за домаќинот: англискиот главен судија Џек Тејлор покажа на белата точка откако Ули Хенес во шестнаесетникот го собори Јохан Кројф. Јохан Нестенс беше сигурен реализатор. Германците уште ја немаа допрено топката, а веќе губеа со 1:0.

Нескенс погодува за 1:0

Во 25. минута обратна ситуација. Бернд Хелценбајн паѓа во портокаловиот казнен простор, а Паул Брајтнер го совлада Јан Јонгблуд. Двата пенала досудени на овој натпревар беа првите пенали досудени во мундијалско финале.

Само две минути пред паузата упорните Германци дојдоа до пресврт со голот на Герд Милер. Холандија прв пат на првенството прими два гола на еден натпревар и прв пат имаше негатива. Репрезентацијата која ги освои симпатиите на сите, потклекна во најважниот натпревар. За многумина останува, заедно со Унгарија од 1954, како најдобриот тим кој никогаш не станал светски шампион.

Remote video URL

Холандија: Јан Јонгблуд; Вим Сурбир, Вим Рајсберхен (69' Тео де Јонг), Ари Хан, Рут Крол; Јохан Нескенс, Вин Јансен, Вилем ван Ханехем; Џони Реп, Јохан Кројф (к). Роп Ренсенбринк (46' Рене ван де Керкхоф). Селектор: Ринус Михелс.

Западна Германија: Зеп Мајер; Берти Фогтс, Франц Бекенбауер (к), Ханс-Георг Шварценбек, Паул Брајтнер; Рајнер Бонхон, Ули Хенес, Волфганг Оферат; Јирген Грабовски, Герд Милер, Бернд Хелценбајн. Селектор: Хелмут Шен.

Бекенбауер со пехарот

За Западна Германија тоа беше втора титула светски шампион по онаа во 1954. За прв пат се случи актуелен европски шампион да се здобие и со приматот светски бидејќи Западна Германија во 1972 во финалето во Белгија го совладаа СССР.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе