времеплов

play_arrow
filter

Времеплов: Кога цела Англија навиваше за Северна Кореја

На денешен ден во далечната 1966 година на Мундијалот во Англија се случи едно од најголемите изненадувања во фудбалскиот свет кога, тогаш непознатиот и анонимен аутсајдер, Северна Кореја ја победи и ја елиминира моќната Италија.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

На 9 јули 2006 година во финалето од Мундијалот во Германија се сретнаа Италија и Франција во натпревар кој ќе остане вечно запаметен по скандалозниот дуел на Зинедин Зидан и Марко Матераци.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

На денешен ден во 1990 година Германците им се одмаздија на Аргентинците за поразот од финалето на Мундијалот во Мексико 1986 победувајќи со минимални 1:0 и тоа со гол од белата точка.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: 46 години од митското финале на Кројф и Бекенбауер

На денешен ден во далечната 1974 година се одигра едно од најинтересните финалиња во историјата на Мундијалите. Забрефтаните Холанѓани предводени од Јохан Кројф се соочија со домаќинот Западна Германија на Франц Бекенбауер.
Read more
play_arrow

Времеплов: 10 години од лудата одбојка на Луис Суарес

На денешен ден се случи еден од најконтроверзните моменти во фудбалската историја кога уругвајскиот голгетер Луис Суарес со рака спречи гол.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: Пред 8 години моќната Шпанија ја прегази Италија и ја покори Европа

Тој 1 јули 2012 година во големото финале на Европското првенство во Полска и Украина копјата ги вкрстија Шпанија и Италија во натпревар кој на крајот беше сѐ освен рамноправен.
Read more
play_arrow

Времеплов: Пред 62 години Пеле и Бразил првпат станаа светски шампиони

На 29 јуни 1958 година во Солна се одгра финалето на Мундијалот во Шведска во кое Бразил победувајќи го домаќинот за првпат се искачи на фудбалскиот трон.
Read more
play_arrow

Времеплов: 34 години од „Божјата рака“ и „Голот на векот“

На денешен ден во 1986 година Диего Марадона на ист натпревар постигна два гола кои засекогаш ќе останат во фудбалската историја запишани со големи букви.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: 50 години од Натпреварот на векот

На денешен ден пред точно 50 години се одигра натпреварот кој го доби епитетот Натпревар на 20. век, а кој го одиграа Италија и Западна Германија во полуфиналето од Мундијалот во Мексико.
Read more

Времеплов: Кога Африка испиша фудбалска историја

Пред точно 10 години стартуваше првото ФИФА Светско првенство на африканскиот континент со натпреварот на домаќинот Јужна Африка и Мексико.
Read more
play_arrow

Времеплов: 30 години од најголемиот мундијалски шок

На денешрен ден во 1990 година се играше натпреварот од отворањето на Светското првенство во Италија помеѓу шампионот Аргентина со Марадона и аутсајдерот Камерун.
Read more
play_arrow
filter

Времеплов: Пред 10 години Пандев ја освои Лигата на шампиони

На денешен ден во 2010 година Горан Пандев стана третиот Македонец што го освоил најреномираното клупско натпреварување на УЕФА.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more