Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференцијата на која беше најавен почетокот на масовната имунизација во Србија, одговарајќи на новинарско прашање, изјави дека вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег и дека Србија може да биде задоволна само ако и соседите се задоволни, јави дописникот на МИА од Белград.

„Разговаравме со Северна Македонија во рамките на т.н. мини Шенген. Би сакал да констатирам дека нема ништо да ни вреди сите нас да бидеме здрави, а луѓето во соседството да имаат безброј проблеми. Ние можеме да бидеме среќни само ако и соседите се среќни и задоволни. Секако дека треба да му помогнете на некого кога му е тешко, онолку колку што можеме да помогнеме, ќе помогнеме. На премиерот Зоран Заев, кој бараше и се бореше за својата земја да обезбеди нешто и јас мислам дека ова не е само пријателски и братски потег кон народот во Северна Македонија, ова ја покажува и нашата одговорност дека не живееме во затворен сад, туку дека мора да размислуваме и за нашите комшии, како што сум сигурен дека и тие нас би ни помогнале“, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека доколку утре Република Српска и Босна и Херцеговина и Албанија побараат вакцини, дека исто така ќе помогне. 

реклама

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Read more

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Read more

Регион

Грција останува затворена за државјани на трети земји

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Авион принудно слета во Софија откако патник се обидел да влезе во пилотската кабина

Read more

Бугарскиот Парламент го одби предлогот: Нема да се купуваат руски вакцини

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе