За малку ќе емигрирав, среќа немам пасош

Живееме среде политички превирања, финансиска несигурност и еколошки предизвици, ставени на крстопат, пред големи животни одлуки.

Македонија, како и многу земји, се бори со политичка неизвесност и економска нестабилност. По колективата траума на пандемијата, веќе многу поранливи и финансиски ослабени, како граѓани се најдовме исправени пред сè повидливите пукнатини на институционалната фасада, прашувајќи се не само дали ги имаме потребните ресурси за обнова, туку и колкав личен, енергетски, емотивен влог можеме да ставиме во оваа неизвесна хазардна игра.

Менувањето на политичките плими фрлаат сенки на неизвесност врз иднината, со силно влијание врз личните и професионалните аспирации на многумина. Како некој длабоко вкоренет во светот на медиумите, го гледам секојднево влијанието на политичките одлуки врз медиумскиот пејзаж кој го обликува јавното мислење.  Пред речиси десет години, еден твитерџија мудро констатираше:

„ Македонија е прекрасна земја, ама сра*е држава“.

Нецела деценија подоцна таа констатација само (ми) се потврдува. Масовно се отселуваат стотици, илјадници наши сограѓани, голем дел од нив решени да го почнат животот „од нула“ во странска земја, без обид да градат врз веќе стекнатото образование и/или работно искуство досега во Македонија. Потрагата по подобар живот сè повеќе наликува на панично стампедо преку границите. Ако имате валиден пасош, се разбира. Миграцијата станува многу реална опција за многумина, фрлајќи сенка на секаква мотивација да се остане дома, каде реновацијата на заедничкиот дом се чини неизводлива од повеќе аспекти.

Во обид да се одгатне лавиринтот, лесно е да се подлегне на чувството на немоќ. Што ни вреди стекнатото образование и вештини? Децениските кариери? Граѓанскиот активизам? Емпатијата? Солидарноста? Во овие турбулентни времиња, наоѓањето мотивација да се зацрта насока за личен раст станува императив, но проткаен со инхеренто чувство на борба со ветерници. Сепак, од суштинско значење е да ги признаеме предизвиците додека ја препознаваме моќта што лежи во нас за да ги обликуваме нашите судбини. Иако моменталната социо-економска клима не ветува светла иднина, решена сум да ја откријам потребната мотивација за личен и кариерен раст, пркосејќи им на шансите. Македонски инает или космополитски дух? Ќе покаже времето.

Низ сложеноста на ситуацијата се проткајува влошеното здравје на животната средина - Македонија се соочува со предизвици поврзани со загадувањето на воздухот, што влијае на здравјето и благосостојбата на нејзините граѓани. Маглата на неизвесноста надвор ги отсликува внатрешните борби со кои се соочуваме кога замислуваме иднина среде деградација на животната средина.  Квалитетот на воздухот што го дишеме е метафора за јасноста што ја бараме во нашите животи. Станува клучно да се најде мотивација не само за личен раст, туку и за благосостојбата на себеси и на заедницата. Соочени со еколошките предизвици, издржливоста и решителноста стануваат наши сојузници.

За оние кои припаѓаат на мојата генерација, на прагот на четвртата деценија неизбежно ги отвораме големите животни прашања, соочени со сознанието дека влегуваме во втората половина од животот, а се чувствуваме млади, витални и со елан дека пред нас имаме уште многу продуктивни и креативни години. Но како жена во патријархално општество кое често става акцент на младоста, наоѓањето мотивација да се продолжи со личен и кариерен раст често се покажува како тешка битка. Сепак, верувам дека 40-тите не се ќорсокак. Напротив, тоа се години исполнети со можности за самооткривање. Силата добиена од долгогодишното искуство станува сидро што го одржува бродот низ бурата. Време е да ја прифатиме стекнатата мудрост и да ја канализираме во сила за трансформација. Наративот за жена во нејзините 40-ти не е дефиниран со општествените норми, туку со издржливоста да се соочи со предизвиците директно.

Среде политичките превирања, финансиската несигурност и еколошките грижи, како да најдеме мотив не само да преживееме, туку и да напредуваме? Тука концептот на граѓанска отпорност се појавува како светилник на колективната сила. Граѓанската издржливост ги надминува индивидуалните аспирации, плетејќи таписерија на заедничка решителност и дух на заедницата. Додека се движиме низ сложеноста на променливиот политички пејзаж, граѓанската отпорност станува камен-темелник на општествената цврстина. Колективната посветеност на ангажманот, дијалогот и конструктивната акција е она што ги овластува заедниците да ги издржат потресите на неизвесноста. Во Македонија, каде што политичките струи можат да бидат турбулентни, граѓанската отпорност е сидрото што ги приземјува граѓаните среде невремето.

Финансиските несигурности, кои често се влошуваат со политичките пресврти, ја тестираат моќта на заедниците. Граѓанската отпорност, во овој контекст, се манифестира преку споделени економски иницијативи, мрежи за поддршка и решеност колективно да ги надминеме фискалните бури. Тоа е непоколебливо верување дека економската благосостојба на заедницата е испреплетена со просперитетот на секој поединец - признание што ја поттикнува издржливоста потребна за обнова во услови на финансиски предизвици.

Заедницата која се сплотува за да одговори на еколошките прашања е онаа која ја препознава заедничката одговорност за благосостојбата на нејзините членови. Од грасрут иницијативи до застапување политики, граѓанската отпорност станува сила која ги трансформира еколошките предизвици во можности за одржливи промени. Да не забораваме дека личниот раст е испреплетен со просперитетот на заедницата. Наративот за граѓанска отпорност не се однесува само на атмосферските бури, туку и активното учество во создавањето на поцврсто, меѓусебно поврзано и просперитетно општество.

Граѓанската отпорност е доказ за колективната сила на поединците обединети со заедничка визија за подобра иднина. Тоа е повик за акција, покана за ангажирање и заложба за поттикнување на заедница која не само што преживува, туку и напредува среде предизвиците. Патувањето на Македонија кон граѓанска отпорност е наратив за издржливост, приспособливост и заедничка посветеност за градење посветло утре - она што ја надминува бурната сегашност и го осветлува патот напред за генерациите што доаѓаат.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе