Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Стјуардеси објаснуваат зошто на патниците не им е дозволено да ги менуваат седиштата, дури и ако има празни места во авионот.

Луѓето често бараат подобри опции за седење кога се качуваат на лет, надевајќи се дека по полетувањето ќе се преселат на поудобно седиште.

Меѓутоа, често тоа не им е дозволено, дури и ако никој не седи на празните седишта. Неколку членови на кабинскиот екипаж објаснија дека движењето на патниците може да доведе до поплаки од други кои платиле да седат на одредени седишта.

„Седиштата се сметаат за надградба и дополнително се наплаќаат. Не дозволуваме патниците да се движат и да се преместуваат затоа што е потребно само едно лице да напише поплака или да се пожали за тоа, а никој од вас не вреди за мојата работа“, велие една стјуардеса.

Друга вели дека тоа е затоа што другите луѓе на седиштата со екстра простор за нозете платиле за тоа и не е фер кон нив некој да седне, а да нема платено за такво нешто. Исто така, преместувањето може да биде опасен за патниците особено ако не ги известат стјуардесите.

„Треба да ни кажете дали го менувате седиштето пред полетувањето. Има работи како распределба на тежината што треба да ги земеме предвид, а движењето низ авионот може да биде опасно на почетокот на летот, па затоа секогаш е најдобро да се провери најпрво со вашиот кабински персонал. Можеме да ви кажеме дека треба да почекате додека не бидеме во воздух, кога летаме, не е важно каде седите, но за полетување најдобро е да бидете на вашето доделено место“, додава друга стјуардеса.

Патниците често очекуваат да ги сменат местата, особено ако немаат резервирано одредени места или се одвоени од своите пријатели и семејството.

За сите родители кои ќе се најдат во оваа ситуација, член на кабинскиот екипаж го има горенаведениот совет да се обиде да го реши проблемот пред да се качи.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Живот

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Read more

Како да препознаете квалитетни јајца?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе