Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Сигурно познавате барем една двојка во која партнерите после долгогодишна врска раскинале, а мажот по кратко време се оженил со друга.

Овој феномен е тема за размислување и истражување за многу терапевти и многумина се обиделе да одговорат на прашањето зошто жената со која мажот бил во врска со години не добила свршенички прстен, туку предлогот за брак го „добила“ следната избраничка?

Има неколку теории околу одговорот на ова прашање и ниту една не е така едноставна.

Не постои вистинската жена, туку вистинско време

Една од теориите е дека мажите не се женат кога ќе ја запознаат љубовта на својот живот, туку кога ќе бидат подготвени за брак, па која му е партнерка во тој момент, таа ја добива понудата за брак. Некои истражувања покажале дека најдобар период за стапување во брак и основање семејство за мажите е од 28 до 32 години. По оваа возраст желбата за женење кај мажот се намалува, а по 42 години може и целосно да згасне.

Што мислат пријателите и семејството?

Дури и кога мажот остава впечаток на самостојна и независна личност, кога решава да се жени, во изборот големо влијание може да имаат најблиските пријатели и членови на семејството. Семејната станбена и финансиска ситуација, како и притисокот од врсниците имаат силно влијание врз некои мажи и нивните одлуки.

Сака да биде сигурен дека и таа го сака истото

Во многу случаи, ако жената не го изрази своето мислење во врска со тоа дали сака да се омажи и кога, нејзиниот партнер можеби никогаш нема да помисли дека таа сака брак. Мажите не се многу умешни во „читање меѓу редови“ и во препознавање „сигнали“, но затоа се многу добри во извлекување заклучоци. Кога девојката губи трпение, се пакува и си заминува, а мажот ќе ја анализира ситуацијата во следната врска и ќе биде побрз во носењето на одлуките и ќе предложи брак пред да го напушти новата девојка.

Живеењето заедно ги намалува шансите за брак за 50%

Психолозите предупредуваат дека почнувањето живот под ист покрив е „меч со две острици“. Треба да се биде внимателен кога станува збор за одлуката за заеднички живот. Истражувањата покажуваат дека шансите мажот да ја запроси девојката во првите три години откако ќе почнат да живеат заедно се намалуваат за 50%, а по седум години се еднакви на нула. Не ја заборавајте разликата во перцепција: за жените заедничкото живеење е чекор кон брак, а за мажите значи дека нема потреба од потпис во матично.

Тагови
реклама

Љубов и секс

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Read more

Зошто жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот?

Read more

Секс за мрзи: Позата „лежечки полицаец“ гарантира интензивни оргазми

Read more

7 знаци дека форсирате врска од која нема да бидне ништо

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе