Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Користењето на телефонот додека сте во тоалет всушност може да направи повеќе штета отколку добро, а една неодамнешна студија покажа дека телефоните се всушност двојно повалкани дури и од тоалетната школка.

Во последниве години, станавме сè повеќе зависни од нашите мобилни телефони - од користење на уредот за секојдневни задачи како што се утрински аларми, предупредувања во календарот и навигација до извор на постојана забава или одвлекување на вниманието.

Ова вклучува купување преку интернет додека гледате телевизија, гледање видеа во јавен превоз, па дури и скролање низ социјалните мрежи додека сте во тоалет. Последново може да изгледа како невина активност, но неодамнешното истражување откри дека многумина од нас би можеле да бидат изложени на штетни бактерии.

Студијата на Initial Washroom Hygiene во Обединетото Кралство откри „високо ниво“ на биолошка контаминација на повеќе од половина од паметните телефони. Тие открија дека просечниот паметен телефон има двојно повеќе од тоалетната даска, при што на еден е забележано шокантно ниво на контаминација од над шест пати повеќе (558%).

Наодите се засноваат на тестови со брис со аденозин трифосфат (АТП) и АТП биолуминисцентен читач, кој детектира нивоа на биолошки живот кои не се видливи за човечкото око. Анализата на резултатите покажа дека повеќе од половина (52%) од телефоните се оние што експертите би ги опишале како „силно контаминирани“ со микробна контаминација.

Заедно со вежбата за земање брис, спроведена била анкета на повеќе од 2.000 испитаници за да се откријат навиките на населението. Ова откри точно зошто нашите телефони се толку контаминирани: секој четврти возрасен во ОК признал дека никогаш не го чисти својот паметен телефон. Згора на тоа, 59% признале дека ги користеле своите телефони додека биле во бања или тоалет.

Коментирајќи ги резултатите, Џејми Вудхол, менаџер за технолошки иновации во Initial Washroom Hygiene, рече: „Нашите телефони се вообичаен резервоар за потенцијално штетни патогени и знаеме дека луѓето имаат тенденција да ги користат додека го посетуваат тоалетот. Ова е особено алармантно ако се земе предвид дека до 80% од сите инфекции се пренесуваат со допир“.

Тој истакна дека хигиената на рацете е од витално значење и треба да се води сметка.

реклама

Здравје

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе