Зошто одлучив да немам деца?

Изборот да се нема деца сè уште е стигматизиран во многу општества, особено оние со традиционални или патријархални вредности кои ги гледаат бракот и родителството како суштински компоненти на зрелоста и личното исполнување.

Сепак, важно е да се нагласи дека секој има право да прави сопствен избор за својот живот и дали да има деца или не.

Возрасните индивидуи кои немаат деца по сопствен избор може да се соочат со социјален притисок, осудување и критики од пријателите, семејството и општеството во целина. Сепак, важно е да се запамети дека сечиј избор е валиден и никој не треба да се срами или да се чувствува виновен што одлучил да нема деца. Постојат многу причини зошто некој може да избере да нема деца, вклучително и загриженоста за пренаселеноста во светски рамки, одржливоста на животната средина, личните цели и амбиции и финансиските можности, меѓу другото.

Важно е општеството да го препознае и почитува изборот на другите да немаат деца и да создаде култура која ја вреднува индивидуалната автономија и личното исполнување. Ова вклучува предизвикување на традиционалните родови улоги и стереотипи кои го ставаат товарот на воспитувањето на децата и семејните одговорности првенствено на жените, како и промовирање на образованието и свеста за различните причини зошто луѓето можат да изберат да немаат деца.

Иако, за жал, ова е табу тема за мејстрим дискусија, често се дискутира онлајн. Така, еден корисник на Reddit го постави прашањето: „Луѓе кои не сакате да имате деца, зошто?“ и многу брзо се собраа многу искрени одговори. Подолу се некои од најинтересните.

„Целата таа приказна дека ќе сакате дете кога вашите пријатели ќе добијат, ми е смешна. Токму моите пријатели со деца се причината што не сакам деца. Можам да ги толерирам децата на кратко време, но на крајот на денот би морала да се справувам со многу стрес. болести, изливи на гнев, пари, итн.)“

 Tahtygirl

„Бидејќи во моментов немам партнер или стабилна финансиска состојба и не сакам да бидам самохран родител или да родам дете за кое не можам да се грижам.“

vixterlkirby

„Ја донесов таа одлука поради безбројните ментални нарушувања што ги имам. Не сакам да ги пренесам на друго суштество, а најмалку на моето дете.“

gyffer

„На час по психологија, учевме за една студија во која мајмуните биле одвоени од мајките по раѓање. Мајмуните на возрасни години беа анксиозни. Кога тие мајмуни добиле свои деца, не знаеле како да се грижат за нив. Јас сум ужасно воспитан и не знам како добро се воспитува дете. Моите родители одлучиле да имаат деца иако нивните родители ги малтретирале. Веројатно и нивните родители ги малтретирале нивните родители. Решив да го прекинам тој циклус.“

Spencer2091

„Морав да бидам родител на моите помлади браќа и сестри. Тие деца се однесуваат убаво денес, но едвај чекам да избегам од тоа. Го завршив својот дел од грижата за деца и речиси ништо позитивно не излезе тоа“.

codegamer1

„Ми се допаѓа мојот живот каков што е сега. Спиење, спонтани патувања, трошење пари за себе. Раѓањето бебе значи дека целиот живот се менува, и јас не сакам мојот да се промени.“

likeellewoods

„Децата уништуваат сѐ. Прават хаос. Конечно го создадов мојот живот и купив некои работи и се чувствувам како возрасен. Би било премногу за мене децата да го уништат каучот или да го уништат телевизорот за кој штедев. Овие се симболи на мојата напорна работа и достигнување.“

ParnsAngel

„Би сакала да можам да сум таткото. Мајчинството бара од вас да жртвувате сѐ - од вашето тело, вашиот идентитет, па дури и вашиот живот (мајка ми за малку ќе умрела при породување). Го сакам моето тело, мојата финансиска слобода, мојата кариера, мојата врска , мојата чистота и мојата тишина. Одбивам да имам дете за кое знам дека ќе му замерувам дека ми го превртило животот.“

Swiggityswootoot

„Едвај го издржувам месечниот циклус без лекови против болки, никогаш нема да можам да се породам. Исто така, не сакам деца, здодевни се.“

HomoSapien

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Живот

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more

Дали и вие го фрлате најздравиот дел од јагодите?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе