Зошто пешачењето во природа е добро за вашето здравје?

Пешачењето е една од најдобрите работи што може да ги направиме за нашето тело.

Доколку пешачите еден час може да потрошите 400 калории и да го обликувате целото тело, но пешачењето влијае и на менталното здравје.

За што сè е добро пешачењето?

Обликување на нозете

Без разлика дали шетате во планина или на кеј, пешачењето е одличен тренинг за нозете.

Зајакнување на стомачните мускули

Пешачење по стаза на која мора да внимавате на лисјето и гранчињата ги активира стомачните мускули бидејќи се трудите да останете исправени дури и кога носите ранец. На овој начин може да изгубите и до 800 калории.

Ако се занимавате со друг вид на тренинг, на пример со велосипедизам или аеробик, пешачењето ќе ви дојде како одмор за телото.

Позитивно влијание на работата на срцето

Планинарењето е совршена вежба за подобрување на здравјето на кардиоваскуларниот систем. Дури и кратката прошетка во шума ќе влијае врз здравјето на срцето, го намалувате ризикот од висок крвен притисок, шеќер во крвта и холестеролот.

Намалување на стресот

Направени се многубројни истражувања кои докажаа дека поминатото време во природа го подобрува менталното здравје. Ќе ја намалите количината на стрес и ќе се чувствувате многу подобро.

Одмор од технологијата

Оставете го телефонот во џеб и уживајте во природата. Планинарењето ќе ви помогне да сфатите што е она што вреди во животот, а тука секако не спаѓа времето минато во скролање на социјалните мрежи.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Здравје

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Read more

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Read more
 

Магазин

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе