СОВЕТИ ЗА ВОЗАЧИ

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Многу возачи не им посветуваат на своите возила онакво внимание што им е потребно кога станува збор за одржување, но дали самите автомеханичари спаѓаат во таа група?

„Мојата работа е да ви ја пренесам целокупната здравствена состојба на вашиот автомобил, за да можете да донесувате одлуки што да правите со него и да ве предупредам за работи што можеби не ги знаете и можеби нема да ги препознаете или видите“, рече Боги Латеинер, автомобилски техничар во Феникс за HuffPost.

Премногу често, велат автомеханичарите, донесуваме одлуки за одржување на начини кои создаваат потенцијални безбедносни опасности и може да доведат до скапи грешки. Затоа, експертите наведоа неколку работи кои никогаш нема да ги направат со сопствен автомобил:

1. Нема да го занемарам одржувањето на автомобилот

„Превентивното одржување секогаш ќе биде поевтино од поправките“, вели Латеинер, кој додава дека никогаш не би ја запоставил редовната промена на маслото. „Маслото е крвотокот на вашиот автомобил. Неговата работа е да го одржува вашиот мотор ладен и подмачкан“, објасни тој.

„Кога моторното масло ќе почне да се згуснува или ќе се влоши, моторот може предвреме да откаже. Така, навистина е клучно маслото таму да е секогаш тазе“, додаде тој.

Латеинер препорачува менување на маслото околу двапати почесто од интервалите од 20.000 километри што вообичаено ги препорачуваат производителите на автомобили.

„Во суштина ги намалив тие интервали за промена на маслото на половина. Најдолгото што би го поминал е 10.000 километри без промена на синтетичкото масло на европски автомобил со висококвалитетно масло“, рече тој.

2. Нема да се потпирам само на потсетниците за одржување на автомобилот

Зборувајќи за промените на маслото, Робин Рено, сопственичка и техничарка во Georgia Auto Solutions во Конјерс, САД, рече дека никогаш нема да се потпре на потсетникот за промена на маслото што се појавува на контролната табла на автомобилот за да одреди кога нејзиното масло треба да се смени.

„Можеби нема секогаш да возите ист број километри во рамките на препорачаниот интервал за промена на маслото, што ќе доведе до рана или доцна промена на маслото“, рече Рено.

Променливоста на условите за возење може да ги направи овие потсетници несигурни.

„Факторите како што се честите кратки патувања, влечење или возењето на екстремни температури може да ја забрзаат деградацијата на маслото, што бара почести промени од наведеното. Со текот на времето, абењето на моторот може поинаку да влијае на перформансите на маслото, што бара промени порано од предвиденото“, додаде таа.

Наместо тоа, Рено вели дека го проверува нивото и состојбата на маслото на нејзиниот автомобил за да ја следи потрошувачката на масло и да утврди кога треба да се смени.

3. Нема да користам резервни автоделови

Оригиналните делови се специјално дизајнирани од производителот на автомобили за вашето возило, додека резервните делови се направени од други компании и обично се поевтини.

Грејс Клаудио, главна автомобилска техничарка за њујоршкиот BMW Manhattan, изјави за HuffPost дека треба да избегнувате да користите резервни делови бидејќи тие ве чинат пари на долг рок.

Клаудио даде пример за дополнителна батерија што автомобилот не ја регистрира, па автомобилот сè уште мисли дека има неисправна батерија и како резултат на тоа нема да работи правилно.

4. Нема да користам течности или горива освен оние препорачани од производителот

Автомобилите се програмирани да работат на одредени видови течности, а Латеинер рече дека сопствениците на автомобили секогаш треба да се држат до оние препорачани од производителот. „Тоа важи за течноста за ладење, маслата и видот на горивото што го користите“, рече тој.

Кога сопственикот на автомобил користи горива што се разликуваат од она за што е дизајнирано возилото, тоа доведува до поголеми проблеми со поправка. Латеинер рече дека видел европски автомобили со чудни симптоми кои исчезнале откако го смениле маслото на правилното.

5. Нема да купам никаков производ што ветува дека ќе спречи протекување

Латеинер предупреди да не користите производи кои ветуваат дека ќе го спречат истекувањето на моторното масло, течноста за ладење, течноста за серво волан и дупнати гуми.

„Тоа е фластер. Тоа во најдобар случај е привремено решение и многу, многу често завршува со повеќе штета отколку добро. Оние за гуми ќе ви го уништат бандажот, а тој што ви ги менува гумите ќе ве мрази подоцна“, објасни тој.

6. Нема да го променам изгледот на мојот автомобил без да ги земам предвид временските услови

Некои луѓе сакаат да лепат фолии на нивните возила за да можат да го променат изгледот без да користат боја. Но, Шејен Рутер, мастер техничарка за каросерија во Лас Вегас, вели дека претпочита боење отколку фолии на возилата, особено во сончеви држави како Невада.

„Бидејќи УВ зраците овде се екстремни, тие често предизвикуваат пукање или раслојување. И тешко е да се отстранат“, предупреди таа.

7. Нема да ставам гумена патосница под нозете на возачот

Клаудио рече дека гледа многу клиенти кои ќе стават гумена патосница над обичната патосница од страната на возачот за да го одржат својот автомобил чист. Проблемот е што овие гумени патосници премногу често не се правилно монтирани и предизвикуваат безбедносна опасност.

„Патосницата од страната на возачот ќе се заглави на педалата за гас и тогаш не можете да го запрете автомобилот, или ќе се заглави зад сопирачката и тогаш ќе ви биде тешко да го сопирате автомобилот“, изјави тој.

Наместо тоа, Клаудио препорачува да се отстрани патосницата и да се избере патосница што цврсто се вклопува околу педалите за гас и сопирачките.

8. Никогаш не би игнорирал предупредувачко светло

„Современите автомобили се специјално дизајнирани сами да поправаат многу работи“, рече Латеинер. Кога автомобилите веќе не можат сами да се приспособат на проблемите, внатрешните кодови ќе вклучат светло за да го предупредат возачот.

„Тоа е единствениот начин на кој автомобилот може да ни каже дека нешто не е во ред, пред да стане толку лошо што ќе излетате од патот. Слушајте го вашиот автомобил“, додаде тој.

Ако видите предупредувачко светло, треба да побарате што значи тоа во прирачникот за вашиот сопственик, објасни Латеинер, бидејќи некои светла може да укажуваат на проблеми што можете сами да ги поправите.

Во зависност од проблемот, можете да прашате и овластен сервисер што ви препорачуваат да направите следно. „Да се ​​знае е секогаш подобро отколку да не се знае“, забележува Латеинер.

9. Нема да ставам половни гуми

Клаудио рече дека клиентите може да направат грешка да ги заменат старите гуми со користени гуми. Тој видел дека продавачите на половни гуми им даваат на клиентите гума што не е соодветна големина или гума со плускавци на страничниот ѕид.

Предупредува да внимавате на гуми кои изгледаат како да пукаат или да имаат истрошени шари на внатрешниот и надворешниот дел. Дури и ако вашата користена гума изгледа нормално, нејзината старост може да претставува опасност. Производителите на гуми како Micheline препорачуваат замена на гумите не подоцна од 10 години по датумот на производство. Многу производители на автомобили исто така препорачуваат замена на гумите најмалку на секои шест години, без оглед на состојбата.

За да ја проверите староста на гумата, погледнете го четирицифрениот идентификациски број на гумата на страничниот ѕид. Вторите две цифри ја означуваат годината на производство на гуми, а првите две цифри ја означуваат неделата. (На пример, TIN/DOT „0719“ значи дека гумата е произведена во текот на седмата недела од 2019 година).

10. Нема да го лажам автомеханичарот за проблем со автомобилот

Работа на механичарот е да дијагностицира што не е во ред со вашето возило, затоа не му отежнувајте.

„Постојано ни велат – ‘не знам што се случи’ или ‘наеднаш почна да го испушта тој чуден звук’. Колку попрецизни информации можете да ни дадете, толку побрзо ќе дојдеме до вистинскиот проблем, бидејќи во спротивно ќе лутаме“, рече Латеинер.

За да обезбеди повеќе корисни детали, Латеинер препорачува следење кога ќе слушнете „чуден звук“. Ако имате проблем да го опишете звукот, Латеинер препорачува да снимате аудио или видео за да му покажете на вашиот механичар или да го земете со вас на тест возење за да може и тој да го слушне.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Авто новости

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Read more

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Read more

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Read more

Стокец од 10.000 евра!

Read more
 

Автомобили

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Читај повеќе
  • filter

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Читај повеќе

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Читај повеќе

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе