ЛА ЛИГА 2022/2023

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Реал Мадрид синоќа во рамките на 7. коло од Ла Лига одигра само 1:1 дома против Осасуна на „Сантјаго Бернабеу“, па тренерот Карло Анчелоти се обиде да ја спушти топката.

Реал играше без Лука Модриќ и Тибо Куртоа, а поведе преку Винисуис Жуниор во 42. минута. Гостите до Памплона израмнија во 50. минута преку Кике Гарсиа, а иако имаше доволно време за Реал да постигне победнички гол, сепак не успеа, а дури промаши и удар од белата точка кога Карим Бензема ја погоди пречката во 79. минута. Отогаш гостите беа и со играч помалку бидејќи Давид Гарсиа доби црвен картон за фаулот за пенал.

„Размислував да го сменам изведувачот на пенали, но Карим е најдобриот што го имаме. Минатата сезона ги изведе двата најважни пенали и погоди, па одлучив да го оставам“, рече Анчелоти на прес-конференцијата по натпреварот.

„Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи. Немаме изговор за ова реми бидејќи екипата одигра јако и покрај играчите кои недостасуваа. Досега во првенството игравме доста добро, а вакви натпревари може да се случат. Не се сомневам дека уште на наредниот натпревар ќе имаме реакција“, додаде.

Remote video URL

Реал сега прво во среда игра против Шахтар во Лигата на шампиони, додека во сабота гостува во блискиот град Хетафе кај истоимениот ривал.

реклама

Најтажната фотографија од СП во Катар

Read more

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Read more

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Read more

Поглед во најстариот ресторан во светот, работи 300 години

Read more

Фудбал

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Read more

Најтажната фотографија од СП во Катар

Read more

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Read more

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Read more
 

Спорт

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го игнорираше Левандовски на теренот, ама се намуабетија после

Читај повеќе

Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Читај повеќе

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе