Apple го подготвува својот автомобил кој ќе дебитира во 2021

Компанијата Apple сè уште работи на својот Apple Car, автомобил кој би требало да дебитира во 2021 година.

Apple доби дозвола за тестирање на автономниот автомобил на јавните патишта во Калифорнија уште во 2017 година, а тоа беше огромен чекор за компанијата и нејзиното возило.

Бројни добавувачи на делови од Тајван се подготвуваат за производство на автомобилот на Аpple.

Се работи за компаниите како што се Heda, BizLink-KY, Heqin и Tomita кои произведуваат компоненти за достава во текот на првите два квартала на 2021 година. Конечниот производ ќе дебитира во септември наредната година.

Новиот извештај e различен од претходните во кои се наведуваше дека Apple е во рана фаза на преговори со добавувачите.

Засега не е точно познато во која фаза е развојот на проектот, но според последните информации се чини дека развојот е при самиот крај.  

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе