ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Вечерва од 21 часот се играат првите два реванш натпревари од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Челси и Порто ќе се сретнат во Шпанија, додека ПСЖ и Баерн дербито од оваа фаза ќе го играат во Париз.

Челси веќе направи голем чекор кон полуфиналето по првиот натпревар, откако головите на Маунт и Чилвел го поставија конечниот резултат 2:0, но секако дека тимот на Томас Тухел мора да биде претпазлив, знаејќи каков мотив имаат сите тимови во четвртфиналето, како и дека Порто нема толку лесно да се предаде.

Сепак, веќе на првиот натпревар, лондонскиот тим покажа квалитет и целосно ја контролираше ситуацијата на теренот, беше подобар тим и на крајот заслужено славеше, и треба да се каже дека само еден тим во историјата (Манчестер Јунајтед против ПСЖ ) надополнил заостанување од 0:2 од првиот натпревар, со тоа што тој натпревар беше одигран во осминафиналето.

Во меѓувреме, и двата тима ги одиграа своите натпревари во домашното првенство. Челси како гостин беше подобар од Кристал Палас со 4:1, додека Порто исто така беше подобар од Тондела на домашен терен со резултат 2:0.

Интересно ќе биде во Париз каде Баерн ќе се обиде да стане првиот тим во историјата на Лигата на шампионите кој надоместил пораз на домашен терен од 3:2 на првиот натпревар, а пред нив се обидоа осум екипи, но сите без успех.

Баерн исто така ќе се соочи на овој натпревар значително ослабен, бидејќи тренерот Ханси Флик не може да смета на Даглас Коста, Њабри, Левандовски, Суле и Толисо, додека Маурисио Покетино на клупата на ПСЖ не може да смета на Бернат, Диало, Икарди, Курзава и Маркињос кои претрпеа повреда на првиот натпревар.

ПСЖ викендов беше подобар од Стразбур со резултат 4:1 на гости, што е исклучително важна победа во борбата за титулата, со оглед на тоа што моментално заостануваат на три бода од првопласираните Лил, додека Баерн ремизираше против Унион Берлин 1:1.

Тагови
реклама

Фудбал

Ибра нема да игра на ЕУРО 2020

Read more

Феран Торес, мајсторе!

Read more

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Read more

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more
 

Спорт

Ибра нема да игра на ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби Брајант постхумно примен во кошаркарската Куќа на славните

Читај повеќе
  • play_arrow

Оливеира во солзи го наследи Хабиб на УФЦ престолот

Читај повеќе
  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе