Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Баерн е заинтересиран за офанзивниот играч за врска Флориан Вирц (20), објави инсајдерот на Sky Sport, Флориан Плетенберг.

Вирц, играч на Баер Леверкузен, е еден од најголемите светски таленти, интерес за него покажува и Барселона. Плетенберг открива дека Вирц има желба да се пресели во Баерн, додека трансфер во странство моментално не е опција.

Вирц е на врвот на листата на желби на Баерн за 2024 или 2025 година, но неговиот евентуален трансфер зависи од останувањето или заминувањето на Џамал Мусиала и Томас Милер, чии договори важат до 2026, односно 2024 година.

Доколку клубот од Минхен одлучи да го донесе Вирц, Баер ќе бара 120-130 милиони евра. Баерн на тој начин би го соборил клупскиот рекорд за највисоко платено обештетување.

Во моментов најскап трансфер е тој на Хари Кејн кој со бонуси може да достигне 110-115 милиони евра.

Вирц во 2020 година пристигна во јуниорскиот тим на Баер. Сезонава постигна 6 и асистираше за 10 гола на 18 настапи за неговиот тим кој е на првото место во Бундеслигата под водство на тренерот Шаби Алонсо.

Тој веќе има 14 настапи за германската репрезентација, а Transfermarkt неговата вредност ја проценува на 85 милиони евра.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Фудбал

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Read more

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Read more

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Read more

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Read more
 

Спорт

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Читај повеќе

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Читај повеќе

Шестмина сигурни во Дрим-тимот за ЛОИ во Париз

Читај повеќе

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Читај повеќе
  • play_arrow

Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Читај повеќе

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Читај повеќе

Погба речиси протеран од фудбалот - доби суспензија од 4 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Почнува најбрзиот циркус во светот: Стартот од Бахреин, денеска тренинг, в сабота трка

Читај повеќе

Барса се испишмани за Дани Алвес

Читај повеќе