Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Серијата 3 на BMW е можеби најпознатата спортска лимузина денес.

Може да го мразите или сакате баварскиот бренд, но сите ќе признаат дека Серија 3 е одлична спортска лимузина и не мора да биде во врвното издание како М3. Британскиот Carwow затоа одлучи да ја спореди понудата која навистина вклучува нешто за секого.

Првиот на линијата е M340d, кој се придвижува од линиски шестцилиндарски, а по Stage 1тјунингот, вреден само 1000 британски фунти, произведува дури 430 КС и 850 Nm. Погонот е на сите тркала, а менувачот е осумстепен автоматски. Тежи импресивни 1945 килограми.

Втор по ред е M340i, чиј 3.0-литарски мотор сега произведува 470 КС и 630 Nm. Погонот и менувачот се во основа исти, а тежината е 1758 кг.

Тука е и 330e, plug-in хибрид придвижуван од 2.0 бензински мотор и електричен мотор. Има 400 КС и 700 Nm. Овде погонот е заден, а масата е одлични 1740 кг.

Најевтиниот е хибридот со нешто повеќе од 48.200 британски фунти, бензинецот од 57.800 фунти и дизелот од 61.200 фунти, се разбира сите со вклучен тјунинг. Погледнете го видеото и одберете го вашиот фаворит.

Remote video URL
Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе