Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Ревизорско-консултантската компанија EY ги анализираше 16-те најголеми светски автомобилски компании и откри рекордни вредности на некои клучни бројки за 2023 година - пишува угледниот словенечки Avto Magazin.

Вкупната продажба на автомобили е зголемена за 14 отсто на 2,05 илјади милијарди евра. Добивката порасна за цели 15 отсто и достигна 176 милијарди евра. Со 8,6 отсто, маржата е нешто повисока од минатогодишната 8,5 отсто. Во споредба со 2022 година, растот на продажбата е седум проценти.

Дополнително, слабиот јапонски јен им помогна на јапонските автомобилски компании да го зголемат профитот за 65 отсто и да ја зголемат продажбата за 22 отсто.

Другите компании се развиваа значително помалку динамично, а германските производители забележаа раст на вкупниот профит од само седум проценти. Меѓу компаниите со најголема профитна маржа води Mercedes-Benz со маржа од 12,8 отсто, пред евроамериканската групација Stellantis (12,1 отсто) и минхенскиот конкурент BMW (11,9 отсто).

Најголем пад забележа Tesla, чија маржа падна од 16,8 на 9,2 отсто во однос на претходната година, ставајќи ја компанијата на средината на рангирањето.

Продажбата е сè уште под предпандемиските бројки

На крајот на минатата година, темни облаци се надвиснаа над многу производители на автомобили, а проблемите со кои се соочува индустријата стануваа се поочигледни.

Продажбата е зголемена за само девет отсто, додека добивката е намалена за цели пет отсто. EY гледа три главни причини за влошување на ситуацијата.

Првиот проблем е што економијата продолжува да слабее, а продажбата на нови автомобили сè уште е далеку под нивото пред пандемијата.

Во 2019 година, производителите продадоа речиси 76 милиони автомобили, минатата година само околу 66 милиони. Тоа доведува до вишок капацитет, што во моментов е вистински проблем за производителите, но и за добавувачите.

Сомнежи за електромобилноста

Проблем е и електромобилноста, која не зема замав како што очекуваа планерите на мобилната иднина.

Индустријата инвестираше милијарди во надеж дека побарувачката за електрични автомобили ќе расте брзо, но сега сомнежите се зголемуваат.

Сегашната добивка од милијарди долари е речиси исклучиво резултат на продажбата на модели со мотори со внатрешно согорување.

И третиот проблем? Кина. Продажбата таму стагнира, а германските производители на автомобили предводени од Volkswagen и BMW забележаа благ пораст на продажбата од 1,4 отсто.

Но, сите други анализирани производители претрпеа пад на продажбата на кинескиот пазар.

Кинезите се сè поагресивни

Во просек, продажбата таму падна за пет проценти; Дури и во 2020 година, 39 отсто од сите нови автомобили од германски автомобилски компании беа испорачани на клиенти во Кина, во споредба со само 34 отсто минатата година. Покрај тоа, кинеските производители на електрични автомобили се сè поагресивни.

EY очекува дека рекордните маржи од 2023 година нема да се одржат бидејќи нема знаци за економско подобрување во форма на зголемена побарувачка.

Конкуренцијата повторно во голема мера се заснова на корекции на цените, исто така и во електричниот сегмент.

Сè повеќе и повеќе производители во моментов се обидуваат да ги привлечат клиентите во салоните за автомобили со намалување на цените, промотивни попусти, поволни понуди за финансирање и специјални модели.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе