Божиќ или Божик?

Кај многумина постои една дилема за тоа како правилно се пишува, но и изговара денот на Христовото раѓање - Божик/ќ.

Зборот Божиќ во македонскиот јазик доаѓа од српско-хрватскиот јазик од зборот Божић/Božić, што е всушност деминутив на Бог, односно значи „мал Бог“.

Hrvatska enciklopedija вака го објаснува зборот Božić:

„Božić (deminutiv od Bog, tj. mali Bog), hrvatsko ime kršćanskog blagdana Isusova rođenja“.

Со оглед на тоа што во македонскиот јазик го нема истото значење за мал Бог, со текот на годините зборот почнал полека да се претвора од Божиќ во Божик.

Денес правописно и двете верзии се прифаќаат, со тоа што поновата форма Божик е поприфатлива, додека Божиќ веќе се смета само за алтернатива.

Така вели Толковниот речник на македонскиот јазик, чија онлајн верзија вака го објаснува Божик:

 

додека за Божиќ речиси и да нема објаснување:

 

Тагови
реклама

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе