Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Играчот на Палмејрас помислил дека за да стане добар играч налик на Кристијано Роналдо доволно е да следи сличен начин на исхрана како Португалецот. Ефектите ги оцени како катастрофални.

Одамна се знае дека Кристијано Роналдо многу внимание посветува на својата исхрана. Редовните тренинзи и посветеноста не би имале таков ефект без правилна и здрава исхрана. Во една прилика еден негов поранешен соиграч од Јувентус рече: „Секогаш истото. Брокула, пилешко и ориз. Со литри вода, дефинитивно никако Coca-Cola“.

Сега Роналдо игра во Саудиска Арабија, а неговото тело е исто. На другата страна на светот, во Бразил, играчот на Палмејрас, Габриел Менину, решил да ја проба диетата на Роналдо во обид да си ги подобри перформансите. Сега има 22 години, а диетата ја следел пред три години кога бил разочаран од тоа што бил трета опција на неговата позиција во средниот ред кај тогашниот тренер Абел Ферејра.

Почнал со она што успеал да го дознае за диетата на Роналдо: јајце и суплементи за појадок, повторно суплементи пред тренинг, попладнето и пред спиење, потоа риба или месо на скара со салата за ручек и вечера. Тоа е исхрана пребогата со протеини, но со минимален внес на шеќери и масти и целосна забрана за газирани и алкохолни пијалаци.

„Се загревав и единственото нешто на кое мислев беше: 'Ќе умрам'. Пет минути по почетокот на натпреварот не можев повеќе да трчам, сакав да побарам замена“, раскажува Менину.

За негова среќа еден од соиграчите имал потреба од лекарска интервенција, па Менину прекинот го искористил за да се напие изотоник и да се намачка со гел. Потоа некако го доиграл натпреварот.

Од таа сезона 2020 Менину сега е стандарден играч на Палмејрас, со освоени титули меѓу кои и 2 во Копа Либертадорес и над 140 одиграни натпревари за Палмејрас, а чука и на вратата на бразилската репрезентација. Но, хранејќи се како сите обични смртници, само не како Кристијано Роналдо.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Фудбал

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи

Read more

Модриќ и наредната сезона ќе игра за Реал

Read more

Лаутаро Мартинес и Интер работат на продолжување на договорот

Read more

Алегри го напушти Јувентус?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи

Читај повеќе

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Читај повеќе

Модриќ и наредната сезона ќе игра за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Индијана избори мајсторка со Њујорк, катастрофална шутерска вечер на Брансон

Читај повеќе

Лаутаро Мартинес и Интер работат на продолжување на договорот

Читај повеќе

Алегри го напушти Јувентус?

Читај повеќе

Светскиот шампион обвинет за силување ќе оди на психијатриска евалуација

Читај повеќе

Ливерпул објави дека се разделува со двајца фудбалери

Читај повеќе

Французите изненадија со списокот за ЕУРО 2024: Каде се асовите?

Читај повеќе