Бугарија ги затвори границите за државјани на Република Северна Македонија

Од денеска до 31 јули во соседна Бугарија на сил е нова привремена забрана за влез на нејзината територија за сите, без разлика на нивното државјанство, преку сите гранични премини – воздушни, поморски, железнички и копнени.

Забраната важи и за граѓани на Република Северна Македонија, Србија, БиХ, Црна Гора, Косово, Албанија и Турција.

Исклучокот од забраната за македонските државјани важи само за оние кои транзитираат преку Бугарија за да се вратат дома.

„Транзит се дозволува само во случаи кога може да се гарантира неодложно напуштање на територијата на Република Бугарија“, стои во одлуката.

Забраната е привремерна мерка како последица на влошената епидемиолошка ситуација со коронавирусот во регионот, вклучувајќи ја и нашата земја.

Според податоците објавени на сајтот Worldometers.info, во Бугарија од почетокот на пандемијата досега се регистрирани вкупно 7.877 случаи на COVID-19. Од нив, 289 починаа, а 3.841 се оздравени.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Регион

Грција од утре го укинува задолжителното носење маски на отворено

Read more

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more
 

Вести

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Читај повеќе

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе