УЕФА ЕУРО 2020

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Со пораз од Холандија со 3:2, Украина го израмни негативниот рекорд од шест последователни загубени натпревари на Европските шампионати.

Украина на тој начин ѝ се приклучи на Југославија, која загуби шест натпревари по ред од 1968 до 1984 година. Прво во финалето во 1968 година од Италија 2:0, потоа осум години подоцна од Западна Германија 4: 2 и Холандија 3: 1, а потоа во групната фаза во 1984 година од Белгија 2:0, Данска 5:0 и Франција 3:2.

Украинците чекаа бодови од 2012 година, кога беа домаќини и ја победија Шведска во првото коло. Потоа загубија од Франција, Англија, Германија, Северна Ирска, Полска и синоќа од Холандија.

Во следното коло, во четврток од 15 часот, репрезентацијата на Македонија ќе се потруди да ја продолжи црната низа на Украина и да го зацементира негативниот рекорд на ривалот.

Фото: Фудбалска Репрезентација на Македонија

„Сега треба добро да се подготвиме за Украина. Овој натпревар за нас ќе биде одлучувачки. Треба да играме напаѓачки, на сè или ништо“, рече капитенот Горан Пандев по вчерашниот пораз од Австрија.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Фудбал

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Read more

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Read more

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Read more

Барселона мора да го скрати буџетот за плати за половина милијарда евра

Read more
 

Спорт

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Читај повеќе

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Читај повеќе

Алжирски џудист се повлече од ОИ поради потенцијален израелски противник

Читај повеќе

Ериксен мора да го извади дефибрилаторот за да игра во Италија

Читај повеќе

Македонската делегација продефилира на отворањето на Игрите во Токио

Читај повеќе

Сон не оди никаде, потпиша нов договор со Тотенхем

Читај повеќе

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Читај повеќе

Бензема е позитивен на COVID-19, во изолација наместо на подготовки

Читај повеќе