Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Честопати, различните фази на Месечината може да се сметаат за одговорни за несоница, а ова тврдење има научно оправдување и се објаснува со фактот дека Месечината емитува сина светлина што негативно влијае на спиењето и производството на мелатонин, кој нѐ заспива.

Главната причина зошто Месечината (особено полната месечина) може да го наруши вашиот сон е количината на сина светлина што ја емитува на ноќното небо, потврди истражувањето.

Нашите природни деноноќни ритми (биолошки ритам на спиење и будење) во суштина се поврзани со четирите фази на месечевиот циклус и се нарушени до полна Месечина. Како што Месечината поминува низ секоја фаза, таа емитува повеќе светлина во текот на ноќта, што директно влијае на нашиот сон.

Иако нејзината светлина можеби не смета како сончевата светлина, сината светлина може да им наштети на нашите навики за спиење.

На ист начин како што сината светлина што ја емитува вашиот телефон може да ве држи будни, сината светлина на Месечината може да го попречи производството на мелатонин - хормонот за спиење кој ве заспива - и да го зголеми нивото на стрес хормонот кортизол, кој ги држи луѓето будни.

Поради оваа причина, вашата несоница најверојатно ќе биде во својот пик кога Месечината е најсветла (за време на полна месечина).

Колку е помала количината на сина светлина во околината, толку полесно ќе биде да се произведе мелатонин, а колку е повисоко нивото на мелатонин, толку побрзо се заморуваме и полесно заспиваме.

Бидејќи главната причина што Месечината влијае на спиењето е сината светлина што ја емитува, експертите препорачуваат навечер за време на полна месечина да се користат темни завеси или светилка со црвена сијалица (бидејќи црвеникавата светлина го зголемува производството на мелатонин).

Тоаа е докажано со истражување од 2012 година, кое ја потврди ефективноста на изложеност на терапија со црвено светло во зголемувањето на нивото на мелатонин и подобрување на квалитетот на спиењето на 20 елитни кошаркари од Кина.

Друг начин што можете да го направите за да го намалите влијанието на Месечината е да ја намалите изложеноста на други извори на сина светлина, како што се телефони или телевизори, кои исто така имаат моќ да го стимулираат вашиот ум.

Исто така, држењето до распоредот за спиење и создавање рутина може да помогне во одржувањето на вашиот деноноќен ритам.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе