Дали Windows 10 треба да биде бесплатен за сите?

Microsoft не планира да прави нови оперативни системи, па наместо тоа само ќе објавува ажурирања за Windows 10 двапати годишно.

Со оглед на тоа дека Windows 7 веќе е „во пензија“, преминот на Windows 10 е најдоброто нешто што можете да го направите ако сте Windows корисник, токму бидејќи ова е единстената верзија што гарантирано ќе добива редовна поддршка и безбедносни ажурирања.

Меѓутоа, преминот на Windows 10 е многу повеќе од неколку клика.

За компаниите, на пример, надградбата од претходната верзија на оперативниот систем Windows 10 вклучува и други трошоци, како надградба на компјутерите за да може во целост да ги користат сите функции што доаѓаат со новиот OS.

За обичните корисници, постапката е малку полесна. Во нивниот случај сѐ се сведува на едноставна „миграција“ од стариот на новиот Windows. Меѓутоа, и на едните и на другите им е неопходна лиценца.

Ако не може бесплатно, барем нека е поевтино

„Луѓето веќе трошат многу пари за да го купат и опремат својот компјутер. Повеќето корисници пиратски го преземаат Windows и го оставаат така, без активација. Вие веќе заработувате доволно пари, не разбирам во што е поентата да има олку високи цени за еден оперативен систем“, прашува еден корисник на форумот за поддршка на корисници на Windows OS.

„Ако не може да биде бесплатен, Windows 10 Home нека чини 10 долари, а Windows 10 Pro може да чини 35 долари. Најверојатно и ќе заработувате повеќе, бидејќи повеќе луѓе ќе сакаат да го купат, како на пример јас“, додава истиот корисник, повикувајќи ја компанијата Microsoft да го направи оперативниот систем попристапен за сите, пренесува Softpedia.

Колку за споредба, лиценциран Windows 10 Home 64-bit OEM DVD кај нас чини  6.990 денари, а Windows 10 Pro 64-bit OEM DVD чини 8.990 денари.

Од друга страна, важно е да се напомене дека и понатаму може бесплатно да го надградите оперативниот систем од Windows 7 на Windows 10 ако имате важечки активационен код (License Key) за Windows 7, кој може да го користите за активација на Windows 10.

Тоа значи дека можно е бесплатно да се премине на Windows 10, но не знаеме до кога тоа ќе трае.

Дали вие сметате дека Windows 10 треба да биде бесплатен за сите и ако не, колку би биле подготвени да платите за него?

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Софтвер

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Руски хакери се обидуваат да украдат податоци за COVID-19 вакцина

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе