Microsoft

Microsoft: Подгответе се - Windows 11 пристигнува во јуни

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build соопшти дека последните неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем. Сепак, што ќе дојде по Windows 10?
Read more

Microsoft ќе произведува футуристички хедсет за американската војска

Компанијата Microsoft доби договор од скоро 22 милијарди долари за да произведува футуристички AR хедсет за американската војска.
Read more

Microsoft го најави Office 2021, ќе биде достапен за Windows и macOS

Компанијата Microsoft го најави пристигнување на две нови верзии на Office.
Read more

Враќање на гигантот: Xbox конзолите рушат рекорди

Microsoft бележи пораст на заработката за дури 51 процент, односно 5 милијарди долари заработка, што е нов рекорд благодарение на Xbox конзолите.
Read more

Има само еден „крал на конзолите“

„Војната на конзолите“ не е завршена, но стигнаа бројките за продажбата во 2020 година и Sony PlayStation 5 го презеде водството пред Xbox Series X.
Read more

Крај на една ера за Microsoft

Adobe Flash, мултимедијалниот софтвер што лансираше безброј анимирани видеа во ерата пред YouTube, официјално е „древна технологија“.
Read more
play_arrow

Поглед во конзолите Xbox Series X и Xbox Series S

Microsoft во септември ја претстави конзолата Xbox Series S. Series S е најмалата и најевтина конзола. Просторот кој го зафаќа е 60 отсто помал од поголемите Xbox Series X конзоли, а чини само 300 долари.
Read more

Песков: Тврдењата на Microsoft не се вредни за внимание

Тврдењата на компанијата Microsoft дека Русија наводно вмешала прсти и во овие претседателски избори во САД не заслужуваат внимание сѐ додека оттаму не понудат докази за ваквите тврдења, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Д
Read more

Microsoft: Руски, кинески и ирански хакери се мешаат во изборната кампања во САД

Microsoft синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од претседателските избори закажани за 3 ноември.
Read more

Microsoft најави крај за Internet Explorer и Edge Legacy

Полека, но сигурно се ближи крајот на Internet Explorer и Еdge Legacy.
Read more

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Компанијата Microsoft наводно преговара за купување на кинеската апликација ТikTok откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата во САД.
Read more

Како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња?

Иако многумина се убедени дека оваа позната фотографија била дообработувана, па дури и дека е „вештачка“, ништо од тоа не е точно. Ова е приказната како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња.
Read more
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more