Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Вчера Фенербахче го победи Карагумрук со 2:1 и дојде на првото место на табелата во турската Суперлига.

Тимот во кој настапува босанскиот фудбалер Един Џеко сега има 85 бодови, додека Галата која вечерва во 32.коло ја очекуваат пресметка со Аланијаспор е втора со бод помалку.

„Дијамантот“ постигна гол за Фенербахче на овој натпревар, а на социјалните мрежи кружи видео кое најдобро ја опишува важноста на Џеко за неговиот тим, откако за девет секунди претрча од противничкиот до сопствениот гол.

„Со 38 години зад себе и финалето од Лигата на шампионите што го играше минатата година и со сите освоени трофеи во кариерата, тој е идол во својата земја. Зошто е таков играч? Ова видео е одговорот на тие прашања“, стои во објавата не еден обожавател на X (Twitter) во која се додава:

„На оваа возраст тој сè уште е гладен за успех, што го покажува во ова видео кога стопроцентно се враќа во одбраната за да им помогне на своите соиграчи. Еден е Един Џеко“.

URL

Џеко оваа сезона одигра 40 натпревари за Фенербахче во сите натпреварувања и постигна 24 гола со осум асистенции.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Фудбал

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Read more

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Read more
 

Спорт

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе