Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Не постои некој кој не обожава мафини. Затоа, пробајте го овој вкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

3 јајца

150 гр чоколадо

125 гр путер

100 гр шеќер

150 гр брашно

15 гр какао

5 гр печиво

100 мл млеко

50-60 гр еурокрем

Начин на подготовка:

На пареа растопете чоколадо(100гр) со путер и млеко. Во еден сад измешајте ги јајцата со шеќерот, а во друг сувите состојки. Сите 3 смеси соединете ги заедно и додадете 50 гр сечкано чоколадо на коцки. Наполнете од смесата 1/3 од хартиените корпици за мафини поставени во плех за мафини. Додадете по 1/2 лажичка еурокрем или крем по желба, па дополнете ги корпиците до 2/3. Печете ги на 150-170 степени околу 10-15 минути. 

URL
View this post on Instagram

Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо🧁🍫 Најмеките, сочни, вкусни и нај чоколадни мафини кои ќе ги пробате. Тешко кој би можел да помине само со една, затоа што не може да им се одолее. Chocolate lovers this is perfect for you😋 На пареа истопете ги чоколадото(100гр) со путерот и млекото. Во еден сад измешајте ги јајцата со шеќерот, а во друг сувите состојки. Сите 3 смеси соединете ги заедно и додадете 50 гр сецкано чоколадо на коцки. Наполнете од смесата 1/3 од хартиените корпици за мафини поставени во плех за мафини. Додадете по 1/2 лажичка еурокрем или крем по желба, па дополнете ги корпиците до 2/3. Печете ги во загреана рерна на 150-170 С околу 10-15 минути. Периодов ми е расипана рерната па немам ориентација што и како пече🤣🙈 Откако ќе се испечат јас сакам да додадам парчиња чоколадо одозгора и тоа е тоа. Целосно уживање, преубав и пребрз рецепт! • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Тагови
реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Рецепти

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Read more

Идеја за десерт: Пудинг торта со јаболка

Read more

Рецепт на денот: Лазањи со тиквички и 3 вида сирење

Read more

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Read more

Магазин

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Читај повеќе
  • play_arrow

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Tinder има нова опција - користете ја внимателно

Читај повеќе
  • play_arrow

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Читај повеќе
  • play_arrow

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Читај повеќе

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Читај повеќе

Зошто некои од заразените со коронавирус се асимптоматски?

Читај повеќе

Зошто треба да јадете дури и кога не чувствувате глад?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Читај повеќе