Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 13.560.696 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 583.525, а оздравеле 7.913.767 луѓе.

– Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 27 нови случаи, од кои четири се од направените тестови на влезните точки во земјата. Од почетокот на епидемијата регистрирани се вкупно 3.910 позитивни случаи.

– Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 78 новозаразени лица од 375 анализирани примероци, соопшти Институтот за јавно здравје. Вкупниот број на потврдени смртни случаи од почетокот на јуни од вирусот е 16. Бројот на активни случаи во Црна Гора во моментов е 1.522. Повеќето нови пациенти се контакти на претходно регистрирани случаи.

– Во Хрватска за изминатите 24 часа се регистрирани 92 новозаразени лица со што вкупниот број се зголеми на 3.953, од кои 1.204 се активни. Од почетокот на епидемијата во Хрватска, тестирани се 97.424 лица, 1.804 во последните 24 часа.Нема смртни случаи за 24 часа. Денешниот број на новозаразени е речиси двојно поголем во однос на вчерашниот.

– Во Словенија потврдени се 19 нови случаи на заразени со што се зголеми вкупниот број на 1.878 од почетокот на епидемијата. Од тековните активни случаи, 16 од се хоспитализирани, а во последните 24 часа не е забележан смртен случај. Во последните неколку недели, се чини дека домовите за нега на стари луѓе повторно стануваат потенцијални жаришта, што укажува на фактот дека две одделенија и четворица вработени се разболеле во домовите во Випава и Харастник.

-Во Косово вчера се извршени 420 тестирања за COVID-19, од кои позитивни резултирале 119 лица. Со тоа, бројката на заразени од новиот коронавирус од појавата на епидемијата се искачи на 5.237. Од нив, 112 се починати, додека, вклучително вчерашните 92, излекувани се 2.462 лица. Активни носители на новиот коронавирус, според последните официјални информации, се 2.663 лица, од кои речиси половина во главниот град, Приштина.

Тагови
реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Читај повеќе

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина

Читај повеќе

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Читај повеќе

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на патници, има разлика дали се наши или државјани на Косово

Читај повеќе

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Читај повеќе

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Читај повеќе

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе