Драматични сцени во Белград: Солзавец, насилство и запалени контејнери

Во центарот на Белград вчера со часови траеја конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите кои синоќа се собраа пред српското собрание откако претседателот Александар Вучиќ најави воведување полициски час поради влошената епидемиолошка ситуација.

Вучиќ додаде и дека за да се избегне уште полоша ситуација од сегашната, ќе се воведе задолжителна вакцинација против грип.

„Мораме да го избегнеме судирот на коронавирусот и грипот, што значи ќе мора да вакцинираме повеќе од два милиони граѓани против грип. Таа вакцина е задолжителна за војската, полицијата, шалтерските службеници, пензионерите, децата од 3 до 12 години и хронично болните лица. Очекуваме дека најтешкиот бран на коронавирус ќе биде околу први ноември. Пред тоа веќе ќе тргне грипот, затоа мора да го избегнеме мешањето по секоја цена“,  истакна тој.

Српските медиуми пренесуваат дека има многу повредени меѓу полицајците и демонстрантите, а повеќе учесници на протестот се уапсени.

Remote video URL

Инцидентите почнаа околу 22:15 часот кога група демонстранти, незадоволни од најавата за полициски час, влегоа во Собранието по што интервенираше полицијата.

Remote video URL

Демонстрантите беа истерани со солзавец, а во конфликтот меѓу полицијата и учесниците на протестот беа запалени контејнери, полициски автомобили, пластични шишиња, а врз полицајците демонстрантите фрлаа камења и јајца.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Регион

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Read more

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Read more

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани, најверојатно со негативен ПЦР тест

Read more

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Read more

Вести

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Читај повеќе

По подолг период бројот на активни случаи во земјава е под 3.000

Читај повеќе

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Читај повеќе

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Читај повеќе

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе