Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Жените кои се породиле и секој кој присуствувал на породување знае колку е магично доаѓањето на сосема нов живот во светот.

Секое породување е уникатно, а секое родено бебе е индивидуа со неопислив потенцијал.

Некои породувања се особено интересни. Во огромното мнозинство на породувања, во одреден момент пука заштитната амнионска кеса или водена обвивка која го држи бебето и плодовата вода.

Како и да е, раѓањето на бебе додека уште е во недопрена водена обвивка, познато како en caul пораѓање, се случува само во приближно еден од 80.000 случаи. Почесто е кај породувањата со царски рез отколку кај вагиналните породувања.

Во некои култури ова се смета за знак на среќа за бебето и родителите. Од научна гледна точка, ваквите раѓања можат поблиску да дадат увид на тоа каков е животот на бебето во утробата.

Поради реткоста на вакви раѓања (и разбирливата желба за приватност на пациентите), јавноста често не може да види како тоа изгледа. Сепак, вирално видео кое прикажува новороденче во водена обвивка нуди увид во тоа како изгледа ова мало чудо.

Видеото го сподели д-р Игнасио Перез Томасоне, гинеколог од Аргентина, на својот Instagram профил. Д-р Томасон споделува видеа од породувања на својот instagram, но ова породување привлече големо внимание.

Remote video URL
Тагови
реклама

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе