Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Жените кои се породиле и секој кој присуствувал на породување знае колку е магично доаѓањето на сосема нов живот во светот.

Секое породување е уникатно, а секое родено бебе е индивидуа со неопислив потенцијал.

Некои породувања се особено интересни. Во огромното мнозинство на породувања, во одреден момент пука заштитната амнионска кеса или водена обвивка која го држи бебето и плодовата вода.

Како и да е, раѓањето на бебе додека уште е во недопрена водена обвивка, познато како en caul пораѓање, се случува само во приближно еден од 80.000 случаи. Почесто е кај породувањата со царски рез отколку кај вагиналните породувања.

Во некои култури ова се смета за знак на среќа за бебето и родителите. Од научна гледна точка, ваквите раѓања можат поблиску да дадат увид на тоа каков е животот на бебето во утробата.

Поради реткоста на вакви раѓања (и разбирливата желба за приватност на пациентите), јавноста често не може да види како тоа изгледа. Сепак, вирално видео кое прикажува новороденче во водена обвивка нуди увид во тоа како изгледа ова мало чудо.

Видеото го сподели д-р Игнасио Перез Томасоне, гинеколог од Аргентина, на својот Instagram профил. Д-р Томасон споделува видеа од породувања на својот instagram, но ова породување привлече големо внимание.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Чек дис аут

Зошто многу Австралијци вчера излегоа на гласање во костими за капење?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Што се случува во телото ако останеме будни 11 дена?

Read more

Најголемата лага на ЦИА од Студената војна со СССР

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

На кои светски атракции најмногу се жалат туристите?

Читај повеќе

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Читај повеќе

Како правилно да трчате во лето?

Читај повеќе

Олена Зеленска: Никој нема да ми го одземе сопругот, па ни војната

Читај повеќе

Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Читај повеќе

Пет знаци на кои животот радикално ќе им се смени во наредната недела

Читај повеќе