Европејците имаат 6 различни имиња за Германија

Алеманија, Немачка, Вација, Сакса, Германија и нормално, Дојчланд. Јазиците ширум Европа користат 6 различни верзии за именување на државата на Германците.

Различноста во поделеноста околу името на Германија не познава јазични групи. Така на пример, романските и словенските групи на јазици немаат свое посебно име, туку се измешани.

Француски, велшки, каталонски, баскиски, шпански, галициски, португалски, турски, абхаски и азербејџански користат варијација на Алеманија според германското племе Алемани кое ги населувало пространствата на денешна Северна Швајцарија и Југозападна Германија.

Шкотски, ирски, мански, англиски, корзикански, италијански, малтешки, албански, македонски, грчки, бугарски, романски, руски, казахстански, калмички, осетиски, грузиски и ерменски користат варијација на Германија, по потекло од латинското име Германи со кои ги нарекувале сите германски племиња кои живееле источно од реката Рајна.

Јазиците во централна Европа како полски, чешки, словачки, унгарски, словенечки, хрватски, босански, српски, црногорски, украински, белоруски употребуваат варијација на Немачка според германското племе Немети кое живеело по текот на реката Рајна.

Само фински и естонски користат форма од зборот Сакса, според германското племе Саксонци.

Латвискиот и литванскиот јазик, пак, користат форма која не е поврзана со германските племиња и не се ни знае од каде точно потекнува. Една теорија вели дека нивното име за Германија доаѓа од шведското племе Ваготи.

Заедно со германскиот, други европски јазици кои користат форма произлезена од старогерманскиот збор диутиск се холандски, дански, шведски, норвешки, фарски, исландски и сапми.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Read more

Чек дис аут

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Read more

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе