УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Французинот Турпен ќе го суди ЛШ финалето меѓу Ливерпул и Реал

Судискиот комитет на УЕФА го назначи Клемен Турпен да го суди финалето на Лигата на шампионите на УЕФА помеѓу Ливерпул и Реал Мадрид, што ќе се одржи на „Стад де Франс“ во Сен Дени, Франција, во сабота на 28 мај во 21 часот.

Турпен е меѓународен судија од 2010 година, а ова за него претставува прво финале во Лигата на шампионите на УЕФА, откако беше четврти судија во финалето во 2018 година.

Оваа сезона тој судеше 7 натпревари од Лигата на шампионите,  вклучувајќи го и првиот четвртфинален натпревар помеѓу Челси и Реал Мадрид.

Минатата сезона го судеше финалето на Лига Европа.

На Турпен ќе му помагаат сонародниците Никола Дано и Сирил Грингор, додека четврти судија ќе биде уште еден Французин, Беноа Бастјан. Улогата на ВАР му е доделена на Жером Бризар (Франција), а ќе му помагаат Вили Делаж (Франција) и двајца Италијанци, Масимилиано Ирати и Филипо Мели.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе