Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Велшкиот фудбалер Гарет Бејл синоќа беше официјално претставен во Лос Анџелес, а американскиот клуб соопшти дека Велшанецот едвај чека да игра во МЛС лигата.

32-годишниот Бејл потпиша едногодишен договор со Лос Анџелес, а во договорот постои опција за продолжување на соработката откако тој пристигна бесплатно од Реал Мадрид. Велшанецот се реши на невидено намалување на платата бидејќи од 28 милиони евра по сезона „падна“ на 1,5 милиони евра.

URL

Лос Анџелес ФК синоќа го претстави Герет Бејл со одлично видео. Американците му приредија минута од најубавите моменти во кариерата на Бејл, во која беа прикажани спектакуларните голови во Тотенхем, Реал Мадрид и репрезентацијата на Велс.

Remote video URL

За тоа време се огласи и Винсент Тан, кој долги години раководи со Кардиф Сити, на чиј праг беше Бејл. Малезиецот отворено жали што не успеал да го донесе Велшанецот во клубот.

„Ќе беше големо засилување за нас. За Бејл би значело многу да игра во неговиот роден град и сите Велшани би биле среќни да се вратат во неговиот роден град и држава за да играат за Кардиф. Лично, мислам дека понудата на Лос Анџелес беше премногу привлечна за Бејл да ја одбие. Сепак, тврдам дека навистина сакаше да дојде и дека парите не беа важни“, изјави Винсент Тан за talkSport.

Гарет Бејл би требало да дебитира во новиот клуб во градското дерби против Лос Анџелес Галакси на 9 јули откако официјално ќе биде отворен преодниот рок во МЛС.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фудбал

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Read more

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Read more

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Read more

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Read more
 

Спорт

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Читај повеќе

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Читај повеќе

Рамос ги смирил Нејмар и Мбапе

Читај повеќе

Цеље убедлив против Бутел на Струшкиот ракометен турнир

Читај повеќе

Маск: Се шегував, нема да го купам Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Kлучната причина за катастрофата на Јунајтед: Глејзер извадиле огромна сума од клубот

Читај повеќе

Легендарниот Радивој Корач постхумно во Куќата на славните

Читај повеќе

НБА ќе паузира на 8 ноември поради избори

Читај повеќе

ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Читај повеќе