Пократко полнење и поголема моќност

Графенската батерија наскоро пристигнува на пазарот

За графенските батерии се зборува со години, а она што го ветуваат е поголема издржливост, пократко полнење и конечен крај на ерата на литиум-јонските батерии.

Се ближи денот кога ќе бидат претставени.

Real Graphene, технолошкиот бизнис од Лос Анџелес сака да биде првата компанија која ќе зачекори на пазарот на графенски батерии.

Батериите на Real Graphene ќе бидат во две големини, со верзија од 10.000 mAh и втората верзија која има 20.000 mAh.

 

 

Но, производството на овие батерии ќе биде поскапо за разлика од литиум-јонските батерии бидејќи ќе бидат потребни 30 проценти повеќе ресурси за да се направат.

Знаеме дека Samsung е една од првите компании кои го тестираа графенот како материјал за батерии, но уште не се појавил уред во кој е применет.

Новата батерија што ја користи оваа нова технологија ќе се полни дури пет пати побрзо од литиум-јонските батерии што се користат во повеќето современи мобилни телефони. Графенот исто така го зголемува капацитетот на батеријата за 45%, што воопшто не е малку.

По своите првични истражувања Samsung откри дека графенот е 100 пати поефикасен спроводник од бакарот, па поради тоа е „совршен материјал за брзо полнење“.

Но, инсајдери во оваа индустрија велат дека Кинезите се поблиску до пласирање на готов производ и тоа уште во првото тримесечје од 2020 година, или попрецизно кон крајот на март.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Хардвер

Apple ги претстави новиот iPad Air и паметниот часовник Apple Watch 6

Read more

Познат датумот кога Sony ќе ја претстави конзолата PlayStation 5

Read more

Новите паметни часовници на Fitbit го мерат нивото на стрес

Read more

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе