И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Американскиот инвестициски фонд Raine Group нашол инвеститор од Блискиот Исток кој сериозно сака да го купи Интер од семејството Чан, јавуваат италијанските медиуми.

Tuttosport и Corriere dello Sport истакнаа како неименуван фонд од Блискиот Исток се подготвени да ги купи „Нераѕурите“ под условите поставени од сегашните сопственици, кои сакаат над 1 милијарда евра за клубот.

Семејството Чан сè уште треба да го отплати заемот од 275 милиони евра на Oaktree до 20 мај 2024 година, бројка што се зголемува на речиси 400 евра ако се пресмета каматата од 12%, или да ја рефинансира со двојни каматни стапки.

Разговорите меѓу страните напредуваат добро и Raine Group се уверени дека може да се постигне договор во наредните недели и месеци. Наскоро се очекува да пристигне конкретна понуда која ќе овозможи работите да тргнат напред.

Suning сепак би можел да одлучи да го задржи Интер, можеби наместо тоа да додаде нов малцински партнер, што ќе им дозволи да ги искористат предностите од новиот формат на Лигата на шампионите и претстојните промени на Светското клупско првенство.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фудбал

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе