Идеја за ручек: Лазањи од тиквички

Ако сакате нешто малку поразлично, тогаш пробајте лазањи со похувани тиквички.

Искористете ја сезоната на тиквички и подгответе ги најубавите лазањи за кои не ви треба тесто. Тиквичките се валкаат во презла, па се додаваат пршутата и сирењето и се печат во рерна. Вкусното јадење брзо стана апсолутен хит на социјалните мрежи, за 3 дена ова видео го погледнале над 3 милиони луѓе. Дајте им шанса на овие фантастични лазањи со тиквички.

Потребни состојки:

 • 2 средни тиквички
 • ½ чаша презла
 • ⅓ чаша пармезан
 • 1 лажичка сув магдонос
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка кромид во прав
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • 6 тенки кришки пршута
 • 230 гр моцарела (може да користите и тврдо сирење)
 • 1-2 лажици маслиново масло
 • малку мелена пиперка

Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги тенко по должина. Во чинија измешајте ги лебните трошки, пармезанот, сувиот магдонос, лукот во прав, кромидот во прав, слатката пиперка и посолете по вкус. Во смесата валкајте ги тиквичките и наредете ги во тавче со димензии 23х13 см што сте го обложиле со хартија за печење и сте го попрскале со малку маслиново масло. Истурете една до две лажици од смесата со презла на дното на тавата. Наредете ги тиквичките така да се преклопат, па ставете 3 кришки пршута и потоа исечканата моцарела. Постапката повторете ја уште еднаш - тиквички, пршута, па моцарела. Затворете со тиквички и посипете со преостанатата смеса од презла. Посипете со малку маслиново масло и мелена пиперка. Печете на 180°C околу 25 минути, но оставете да отстои во тавата околу 10-15 минути пред послужување.

@hungryhappens

Easy Zucchini ‘Lasagna’ Loaf (full recipe is on my website: HungryHappens.Net)

♬ original sound - Stella Drivas
Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

 • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
 • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе